Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

27. 07. 2015 o 10:17

Prestup Ondreja Dudu stále otvorený

autor: Marián Škuba
1675x čítanéUž to vyzeralo, že sninský odchovanec začne sezónu v Interi Miláno, zatiaľ však stále oblieka dres Legie Varšava.

Najmä poľské a slovenské futbalové médiá na prelome júna a júla sa vo veľkej miere venovali téme Ondreja Dudu. Sninský futbalový odchovanec pôsobiaci od februára 2014 v poľskej Legii Varšava je už dlhšie v hľadáčiku viacerých európskych významných klubov, spomínali sa najmä anglická Premiership, či nemecká Bundesliga. Napokon ako blesk z čistého neba prišla správa o dohodnutom prestupe do talianskej Serie A, pričom novým klubom sa mal stať v európskom meradle nemenej slávny Inter Milano. Všetko malo byť dohodnuté, napokon však Ondrej Duda začal sezónu v poľskom klubovom drese. Nielen o aktuálnej situácii sme sa porozprávali s Ondrejom Dudom st., otcom a zároveň aj manažérom talentovaného futbalistu. 

Začiatkom júla sa zdalo, že 20-ročný sninský futbalový odchovanec z Legie Varšava isto odchádza. Stále však v drese vicemajstra Ekstraklasy a držiteľa poľského pohára účinkuje. Ako to teda je? Odchádza – ostáva? Je to stále otvorené. Dohoda s Interom Miláno platí, ale klub má trest od FIFA, neviem presne pomenovať aký, týka sa fair-play, zjednodušene však znamená to, že sa týka spôsobu, respektíve možnosti platby. A práve na tomto sa kluby zatiaľ nedohodli. Je to teda stále otvorené, do konca prestupového obdobia, čo je 1. september.“ I keď sa v médiách objavovali najmä kluby najvyššej anglickej, či nemeckej ligy, napokon (aspoň zatiaľ) vyhráva talianska Seria A. „Evidovali a analyzovali sme všetky záujmy, možnosti, Inter Miláno nás presvedčilo po rozhovore s trénerom Mancinim. Jeho slová zavážili značne.“ Nie je to pre vášho syna značná psychická záťaž? Pomerne často sa jeho meno spomína v médiách, aj v súvislosti s financiami, ktoré by mali Legiu Varšava značne obohatiť. Neoverená čiastka 3,5 mil. eur, o ktorej sa špekulovalo, znamenala najdrahší prestup hráča Legie Varšava v histórii klubu. „Myslím si, že Ondro, aj napriek mladému veku, je dostatočne psychicky odolný, keďže do veľkého futbalu vhupol ako veľmi mladý. Aj terajším zápasom v Európskej lige to dokázal, že je nad vecou, sústreďuje sa hlavne na svoj výkon, na výkon, ktorý pomáha Legii Varšava. Ostatné veci ho nezaujímajú. Aj Ondro sa už pre médiá sám vyjadril, že nikam sa nasilu netlačí. Ja doplním, že má v Legii Varšava dlhodobú, štvorročnú zmluvu, patrí medzi opory, môže sa ukázať aj na medzinárodnej pohárovej scéne.“ Na záver konkrétna otázka na vás, otca a manažéra svojho syna. Uvítali by ste naďalej pôsobenie v Legii Varšava alebo by to mohol skúsiť už niekde inde? „Ťažko predpovedať, čo sa môže stať, ak by prestúpil. Z môjho pohľadu cítim, že nastal ten čas, po mentálnej stránke je už pripravený. Ak to teraz nebude, nič sa nestane, no ten krok, už potrebuje spraviť. A to je posunúť svoju činnosť do kvalitnejšej súťaže,“ dodal Ondrej Duda starší.

Úspešné pôsobenie Ondreja Dudu ml. v Legii Varšava sa neodrazilo iba v záujme európskych veľkoklubov o jeho služby, ale aj na slovenskom fóre. V ankete Futbalista roka 2014 suverénnym spôsobom zvíťazil v Cene Petra Dubovského pre najlepšieho futbalistu do 21 rokov. „Je to veľká pocta tak pre mňa ako otca, ako aj syna Ondreja. Peter Dubovský bol vynikajúci futbalista, o tom netreba viac rozprávať, k tomu teší aj to, že konkurencia futbalistov do 21 rokov bola kvalitná, futbalisti narodení v rokoch 1993 a 1994 sú veľmi dobrá partia, futbalisti ako Hrošovský, Zreľák, či Niňaj tiež mohli uspieť. Cena Petra Dubovského má pre Ondreja tiež veľmi motivačný význam, lebo stále je na začiatku svojej futbalovej kariéry. A súvisí to aj s reprezentáciou Slovenska, kde pomaly začína zbierať štarty, podarilo sa mu skórovať proti Česku, všetko je to veľký impulz. Myslím si, alebo malo by to tak podľa mňa byť, že najvyšším cieľom každého športovca, čiže aj futbalistu, by mala byť reprezentácia. Ondro už v nej je, teraz si musí udržať miesto, čo bude nesmierne ťažké, lebo konkurencia je veľmi veľká. Tímu sa darí, sú jednou nohou na majstrovstvách Európy vo Francúzsku, aj pre Ondra je každá nominácia šťastnou správou a záväzkom do ďalšej futbalovej činnosti zároveň. Hotový futbalista ešte ani zďaleka nie je, ešte musí na sebe veľa pracovať,“ poznamenal Ondrej Duda starší.