Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

29. 07. 2015 o 21:38

Zomrel bývalý tréner VSS Ján Hunčár

autor: redakcia
1359x čítanéKošická futbalová rodina smúti. V stredu vo veku 82 rokov zomrel bývalý úspešný tréner VSS Košice Ján Hunčár.

Najkrajšie roky zažili košické VSS na začiatku 70-tych rokov. Žlto-modrí vtedy vo federálnej lige atakovali najvrchnejšie priečky. A práve vtedy bol pri mužstve Ján Hunčár. Narodil sa 18. januára 1933 v Runine a k trénerskému umeniu si veľmi pomohol jednak na Vojenskej telovýchovnej škole Miroslava Tyrša, ale najmä počas štúdia na Fakulte telesnej výchovy a športu Karlovej Univerzity v Prahe.

V sezóne 1970/71 sa trénerom VSS Košice stal Jozef Vengloš, ktorý si za asistenta vybral Ján Hunčára. V tom čase tvorili jednu z najmladších trénerských dvojíc v I. futbalovej lige.

Košičania skončili na skvelom 2. mieste. O rok neskôr na 4. priečke, no v ďalšej sezóne 1972/73 skončili na 3. mieste. Vylepšenie si o jeden stupienok bolo už pod taktovkou Jána Hunčára, ktorý sa po Venglošovom odchode stal hlavným trénerom. Navyše, s mužstvom vyhral i Slovenský pohár. VSS vtedy v dvojzápase zdolal Tatran Prešov 3:0, 3:3. Žiaľ, vo finále Československého pohára VSS neuspel proti Baníku Ostrava. V nešťastnom dvojzápase vyhrali VSS doma 2:1, no za podivných okolností prehrali v odvete 1:3...

Z málo známeho trénera sa tak z roka na rok stal jeden z najuznávanejších v najvyššej čs. súťaži. Nikdy nezabudol pripomenúť, že za vtedajšími výbornými výsledkami boli nielen mená kvalitných futbalistov ako Bomba, Desiatnik, Pivarník, Jutka, Štafura, Pollák či Daňko, ale i mimoriadne skúsené a šikovné funkcionárske trio František Nogrády, Ladislav Kropáč a Zoltán Juhás.

Ján Hunčár popri trénovaniu učil aj na Vysokej vojenskej leteckej škole v Košiciach, kde robil zástupcu vedúceho katedry. S malými prestávkami pôsobil vo VSS, či v ZŤS 12 rokov. Vo funkcii trénera, asistenta, či metodika. V závere kariéry robil ešte veľa pre futbal v Ličartovciach.

Česť jeho pamiatke!