Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

07. 11. 2015 o 14:10

Opiela v talianskej Siene jediným legionárom

autor: Marián Škuba
1680x čítanéRešpekt som si musel vytvoriť hneď na prvom tréningu - tvrdí odchovanec humenského futbalu.

Lukáš Opiela, bývalý reprezentant Slovenska do 21 rokov, naposledy hráč Senice, začal súťažný ročník 2015/2016  v Taliansku. Je hráčom Robur Siena S.S.D.Známy taliansky klub z oblasti Toskánska účinkoval v sezóne 2012/2013 v najvyššej Serii A, po pôsobení v Serii B oznámil v júli 2014 bankrot a pod novým názvom bol preradený do amatérskej Serie D. V uplynulej sezóne sa stala Siena jej víťazom a ako postupujúci klub do Lega Pro (3. najvyššia súťaž v Taliansku) si za jednu zo svojich posíl vybrala práve Lukáša Opielu.

Účinkovanie na Apeninskom polostrove začal 29-ročný futbalista v skupinovej fáze Talianskeho pohára. Po remíze v Prate 0:0 a víťazstve nad Lupa Rím 3:2 si vybojovali postup zo skupiny E už do vyraďovacej fázy. Od septembra naštartoval majstrovskú súťaž a po ôsmich kolách (pozn.: stav k 26.10.2015) bola Siena na 8. mieste (1 – 6 – 1 – 4:3). Lukáš Opiela nastúpil v siedmich stretnutiach, stal sa teda súčasťou kostry mužstva, gólovo sa nepresadil, trikrát bol napomínaný žltou kartou. To  hovoria štatistiky. My sme však chceli vedieť viac...

Ako sa teda Lukáš Opiela udomácnil v novom mužstve? - Môžem povedať, že dosť rýchlo, i keď samozrejme spočiatku talianski hráči neboli nadšení, predsa len cudzinec je cudzinec. Ale hneď v prvom tréningu som si vytvoril rešpekt, po prvom zápase som si ho ešte upevnil a je to v poriadku do dnes,- začal s úsmevom. Systém dosť meníme, hráme rozostavenia 3-4-3, 3-5-2, 4-4-2 alebo 4-5-1, tým pádom aj moja pozícia na trávniku sa dosť často mení. Náš herný štýl je veľmi náročný hlavne fyzicky, povedal by som, že atleticky sa veľký doraz kladie na neustály „presing“, takže často som po zápasoch úplne k.o. Keď som hrával v českej Gambrinus lige, tak o mne vravievali, že v zápasoch veľmi veľa nabehám, no tu mi to príde, že behám ešte viac. Vlastne cela Lega pro je založená najmä na fyzickej pripravenosti a odolnosti.

Siena je so šiestimi nerozhodnými výsledkami z ôsmich stretnutí kráľom remíz. Ako by sa dal stručne charakterizovať herný štýl mužstva? - Čo sa defenzívy týka, sme na tom dobre, bránime veľmi slušne. Tréner vyžaduje dosť náročné veci aj do defenzívy od útočných hráčov, ale musím priznať, že potom trošku strácame sily do útočenia. Takže preto máme aj toľko remíz na konte.

Až štyrikrát sa zrodila remíza 0:0... - Svedčí to o tom, že zatiaľ všetky mužstvá, s ktorými sme hrali, veľmi kvalitne bránia a tréneri na to značne kladú dôraz.

Doterajšie výsledky: (doma - d) Carrarese 1:1, (vonku – v) Pistoiese 0:0, (d) Prato 0:0, (v) Lucchese 0:0, (d) Rimini 2:0, (v) Santarcangelo 1:1, (v) Spal 0:0, (d) Maceratese 0:1 (inkasovaný gól v 90. minúte). Poradie v tabuľke: 1. Spal 20, 2. Maceratese 17, 3. Pisa 16, 4. Ancona 16, 5. Pontedera 12, 6. Carrarese 12, 7. Pistoiese 10, 8. Siena 9,... spolu 18 tímov. Do Serie B postupuje priamo víťaz Lega Pro, celky na 2. – 3. mieste čaká play-off. Tímy na 14. až 17. mieste čaká baráž o udržanie, posledný vypadáva priamo.

Ako možno zhodnotiť úroveň Lega Pro? - Som milo prekvapený intenzitou zápasov, zápal do hry tu nechýba, po žiadnom zápase nemôže divák povedať, že sa niekto po ihrisku iba „prechádzal“. Už som spomínal, že Lega Pro je náročná liga na fyzično, keď som sa rozprával s hráčmi, ktorí hrávali dlhé roky Seriu A alebo Seriu B, tam je to už často viac o hraní, vo vyšších súťažiach sa mužstvá už tak „nebláznia“. Ale v Lega Pro hráva aj veľa mladých talentov hladných po úspechu, takže sa snažia vždy vydať zo seba na trávniku všetko. Taliansko je obrovská liaheň hráčov a konkurencia je obrovská. Nechcem to porovnávať so súťažami, v ktorých som hral, ale ak si niekto myslí, že Lega Pro je ľahká súťaž, veľmi sa pletie. Je veľmi sledovaná, je jej plná televízia, veľký záujem médií, na zápasy chodieva 5000 - 6000 ľudí, pričom vstupenka stojí 20 Eur, takže z toho je vidieť, že futbal je talianska kultúra a ľudia tu futbal milujú.

V 24-člennom kádri ste jediný legionár... - V letnom období tu boli na skúsšku iní, ale kontrakty nedostali. Je to zaujímavé, lebo to boli napríklad futbalisti, ktorí prišli z najvyššej súťaže v Maďarsku, Srbsku, bolo tu aj niekoľko Brazílčanov. Aj tento fakt ukazuje, akú úroveň talianska Lega Pro má.

Prejdime aj k nefutbalovému - bývanie, mesto, oddych, relax...- Siena je krásne mesto s toskánskou architektúrou, takže je čo obdivovať. Čo sa bývania týka, mám byť úplnom centre mesta, všetko mám teda poruke, čo je super. Ak mám čas, rád sa idem popozerať po okolí, sú tu nádherné miesta, napríklad kostoly kam chodievam často. Naberám v nich energiu a ďakujem za to, že mám zdravú rodinu, aby to tak bolo vždy. Máme aj prírastok, keďže brat má dcérku, takže sa modlím aj za ňu, aby rástla ako z vody a bola zdravá. Často sa teraz modlím aj za Čisa (pozn. red.: Marián Čišovský), aby sa stal nejaký zázrak a uzdravil sa! Mám rád tiež miesta, kde si vychutnám dobrý obed, dám dobrú kávu, aj to je pre mňa relax. V lete som chodieval k moru,  mám to hodinku cesty. Voľna ale veľmi veľa nemám, tréningy sú dosť namáhavé, takže som často rád, keď som doma a iba oddychujem.

Ako je to s taliančinou? - Zlepšujem sa, nemám problém komunikovať v reštaurácii, obchode, na ihrisku, ale na nejaké dlhé rozhovory s ľuďmi a pre médiá ešte používam prekladateľa. Takže mám ešte čo robiť.