Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

19. 04. 2016 o 16:28

Po štyroch rokoch prerušená reprezentačná anabáza

autor: Marián Škuba
1642x čítanéAj Jozef Vajs ostal po „Elite round“ smutný.

S cieľom zabojovať o miestenku na záverečný turnaj futbalových majstrovstiev Európy vo vekovej kategórii do 19 rokov, ktoré sa v júli uskutočnia v Nemecku, cestovala výprava Slovenska 19 na druhú fázu kvalifikácie, tzv. Elite round do Rakúska. Zo štvorice Česká republika, Rumunsko, Rakúsko a Slovensko čakalo právo postupu iba na víťaza. Stali sa ním domáci Rakúšania, Slováci skončili na druhom mieste. Tréner Milan Malatinský mal vo svojom výbere aj Jozefa Vajsa, hráča MFK Zemplín Michalovce, mládežníckeho odchovanca humenského futbalu. 

   

Ako rozhodujúci sa napokon ukázal byť hneď prvý zápas, v ktorom Slováci podľahli domácim 1:3, i keď následne porazili Česko (2:1) i Rumunsko (3:1), nestačilo to, lebo domáci výber nezaváhal ani raz. Vo všetkých troch stretnutiach nastúpil Jožko Vajs ako striedajúci hráč, na trávniku postupne strávil tridsaťšesť, päť a šesť minút.

 

Slovensko „19“ – Rakúsko „19“ 1:3

"Prvý zápas na turnaji je vždy dôležitý, teraz bol ešte viac, keďže boli našim súperom domáci. Hrali rýchly a kombinačný futbal so snahou o kolmé prihrávky stredom ihriska, čo im aj veľmi dobre vychádzalo. V úvode sme ich zatlačili, do 10. minúty sme zahrávali štyri rohové kopy, no prišla naša chyba, ruka v šestnástke a penalta. Hneď z ďalšej akcie domáci ľahko prešli po strane, v päťke trafili hráča a bolo 2:0: Za dve minúty dva inkasované góly. Druhý polčas sme sa natlačili, začali sme ich vysoko napádať a vďaka tomu sme mali loptu v moci, prišli šance. Jeden gól však bol primálo."

 

Slovensko „19“ - Česko „19“ 2:1

"V tomto zápase sme zmenili taktiku, na súpera sme nabehli od začiatku s vysokým postavením a do polhodiny sme dvakrát skórovali. Chyba pri strážení hráča však dovolila Čechom streliť ešte do prestávky kontaktný gól. Súper bol v druhom polčase aktívny, odolali sme tlaku, škoda, že sme nevyužili brejky, ktoré sa nám naskytli. Takto to bola dráma až do konca, ale výhru sme udržali."

 

Slovensko „19“ - Rumunsko „19“ 3:1

"Pred týmto zápasom už bolo jasné, že nepostupujeme, ale bol to pre náš výber posledný zápas v takomto zložení, tak sme si ho chceli užiť a rozlúčiť sa víťazstvom. Mali sme jasnú prevahu, ujali sa vedenia, a aj keď súper rýchlo vyrovnal, do šatní sme odchádzali s náskokom. Boli sme lepším mužstvom, vyhrali sme zaslúžene."

 

Pre Slovákov z toho bolo napokon trpké 2. miesto v skupine.

"Áno, veľmi trpké. Vyhráte dva zápasy z troch a práve jediná prehra rozhodne o tom, že je koniec. Mali sme dobré družstvo, skvelú partiu, bola tu veľká šanca postúpiť, žiaľ nevyšlo to. Aj taký je futbal."

 

Ako bol turnaj v Rakúsku organizačne pripravený?

"Z organizačného hľadiska veľmi dobre zvládnuté. Rakúsko, ako krajina, takéto veci zvláda a dokáže sa o všetko patrične postarať, pripraviť všetkým účastníkom pohodlie, zabezpečiť aj aktívny oddych. Aby počas voľných chvíľ hráči len tak nesedeli na hoteli, bol vymyslený program. Celé Elite Round som vnímal veľmi pozitívne."

 

Kvalifikácia Slovenska „19“ je skončená. Aký čaká Jožka Vajsa ďalší reprezentačný program?

"Môj „repre“ program sa po štyroch rokoch pôsobenia skončil. V mládežníckych kategóriách som pôsobil od U-16 až po U-19. Teraz sa musím snažiť presadiť v michalovskom „áčku“, môj najbližší reprezentačný cieľ a výzva zároveň je Slovensko 21."

 

Na snímke Jožko Vajs s číslom 17, v hornom rade tretí zľava.