Borovská pýcha sa zveľaďuje
autor: Marián Škuba2313x čítané
V súťaži ObFZ Humenné čaká štadión s umelým osvetlením pokládka zavlažovacieho systému priamo na trávniku.
V súťaži ObFZ Humenné futbalový najlepší štadión. Smelo možno povedať, že presahuje rámec úrovne oblasti. Tribúna, vynovené šatne, umelé osvetlenie, kvalitná hracia plocha. A bude ešte lepšie...
Futbalisti TJ Borov, účastník I. triedy ObFZ Humenné, riešia svoje domáce prostredie na štadióne v Medzilaborciach. Dôvodom je rekonštrukcia hracej plochy. Práce prebiehajú od začiatku apríla, trávnatý povrch ihriska už je minulosťou. Konkrétne informácie o rekonštrukcii nám poskytol Alexander ČERNEGA st., predseda TJ Borov (v športových kruhoch východného Slovenska tiež známy ako šéf michalovského hokeja).
Futbalový stánok v Borove prechádza rekonštrukciou. Ako vznikla myšlienka súčasný stav ešte viac pozdvihnúť? – Keď štadión prechádzal poslednou obmenou, upravovali sa šatne, inštalovalo sa osvetlenie, rozprávalo sa, že nasledovať budú sociálne zariadenia, výstavba spoločenskej budovy, zavlažovanie trávnika. Z ekonomických dôvodov to bolo časovo posunuté a čas realizácie prišiel teraz.
Čo konkrétne rekonštrukcia hracej plochy obsahuje? – Zhrnutie starého trávnika, navezenie podkladovej hliny na novú trávnatú plochu, inštalácia zavlažovacieho systému priamo na ihrisku a výsev nového trávnika.
Aktuálny stav dáva vedieť, že prvá fáza je už zrealizovaná... – Áno, stará trávnatá plocha je odstránená, navezená je podkladová hlina.
Odtlačky kolies na hline dávali tušiť, že sa využívala aj ťažká špeciálna technika... – Je to takzvaný „greider“, stroj, ktorý má zabudované špeciálne nivelačné zariadenie, navigáciu, ktorá vyrovnáva povrch. Po samostatnom nastavení odstráni nerovnosti, laicky povedané: dolinku zasype, kopec zreže...
Žiadna rekonštrukcia nie je ekonomicky lacná záležitosť. Ako túto fázu zvládate? – Kompletnú rekonštrukciu tvorí zavlažovací systém, nové sociálne zariadenia, výstavba spoločenskej miestnosti pri tribúne a amfiteátra pri futbalovom areáli. Realizuje sa to v rámci Nórskeho mechanizačného projektu, teda cezhraničnej spolupráce.
Kedy je v pláne ukončenie? – Čo sa ihriska týka, po osadení zavlažovacieho systému nasleduje výsev trávnika, ktorý by sa mal zrealizovať do dvoch – troch týždňov, záleží od počasia. Amfiteáter, „sociálky“, už spôsobilá hracia plocha – to by malo byť ako celok slávnostne otvorené koncom augusta tohto roku. Borov je súčasťou Medzilaboriec a futbalový areál i amfiteáter budú slúžiť na aktivity aj školám či organizáciám mesta, tiež aj futbalistom MŠK Spartak Medzilaborce.
Znamená súčasná premena už konečný stav alebo borovský futbalový stánok ešte v budúcnosti nejako zveľadí? – Vždy, keď nejako štadión vylepšíme, hovoríme si, že je to dobré. Po čase ale príde myšlienka, nápad, ako by sa dali ešte veci posunúť. Nehovorím teda, že toto je konečný stav, ak budú projekty, možnosti, budeme zdraví, stále sa nájde priestor pre vylepšenie. Nemyslím si, že takéto zveľaďovanie futbalového prostredia je možné iba v Borove, skôr vnímam našu súčasnosť ako výzvu či inšpiráciu pre ostatných. Funkcionári klubov, obce, mestá, samosprávy, tí všetci sa môžu podieľať na využívaní projektov, získavaní možností. Dotácie pre kluby, rozpočty, financie sa vždy nájdu, čo je však chybou, nevyužijú sa tak, ako by sa mali. Financie sa neminú účelovo, naopak živelne, bez kontroly. Borov účinkuje v súťaži ObFZ Humenné, hráme však aj na trávnikoch, ihriskách, kde je opatera minimálna, chvíľami až žiadna. Futbal má byť zábavou pre ľudí, tak to vnímame v Borove a snažíme sa vytvárať čo najlepšie podmienky. Využívame na to financie sponzorské a v drvivej väčšine zo súkromných zdrojov.
Zažije štadión v Borove v blízkej budúcnosti súťaž úrovne VsFZ? – Naše ciele a méty nie sú výlučne postavené na postupe. Poznáme kluby, ktoré sa chceli dostať hore, hore, potom padli nadol a nedokázali sa pozbierať. A dnešok priniesol príklad v prvej lige. Prioritou sú Borovčania, obyvatelia z Medzilaboriec, dať im možnosť sa niekde zísť, užiť si futbal. Samozrejme, Medzilaborce majú štvrtú ligu, súťaž, ktorá je pre mesto adekvátna. V regióne je rovnako dobrá tretia liga pre Sninu. Čo by sa však futbalovo malo zmeniť, je súťaž v Humennom. Pamätám si obdobie Romana, Dzurova, Majerníka, Murinčáka, Komjatyho, Mycia, Petrovaja, či ďalšiu generáciu ako Čabala, Diňa, neskôr obdobie pohárovej Európy. Humenné bolo na špici nášho regiónu a takúto pozíciu mu je treba vrátiť. Malo by byť blízko futbalových Michaloviec.