12. 05. 2016 o 16:03

Jedni si prišli zahrať, druhí museli

autor: Pito
1599x čítané

Nie je to med lízať ani pre lídra nadstavbovej časti II. futbalovej ligy. To si uvedomili hráči, tréneri aj priaznivci Tatrana Prešov v uplynulom meraní síl proti žilinskému béčku v domácom prostredí. Hostia spod Dubňa, ktorí v prvom vzájomnom zápase uštedrili zelenobielym úvodnú prehru v tejto fáze ročníka, potvrdili svoju povesť a naznačili, že ich postavenie v tabuľke vonkoncom nezodpovedá tomu, akú kvalitu tento mladý kolektív skrýva.

Hostia sa čoskoro ujali vedenia, keď domáca obrana bola v úlohe soľných stĺpov po rohovom kope. Aj ďalšie dve rovnaké štandardné situácie „smrdeli“ zásahom, brankár Talian bol v permanencii a bolo jasné, že MŠK B si neprišiel zahrať úlohu obetného baránka.  Šarišanmi však nepriaznivý stav neotriasol natoľko, aby upustili od svojej aktivity, hoci proti nim stál koncentrovaný a snaživý súper s technickou precíznosťou a kombinačnou ideou. Čoskoro mohol vyrovnať Katona, ktorý ako jeden z mála sa vedel presadiť proti dobre sa pohybujúcim protihráčom, no trafil iba žrď. Trošku obmenená zostava Prešova spôsobila, že hostitelia sa do tutoviek nedostávali tak často, ako by si želali, ale na konci prvého polčasu predsa Tubonemi po zmätkoch v obrane hostí vyrovnal. A dokonca mohol aj streliť druhý gól, no „koníkom“ neposlal loptu do siete. Čo mu nevyšlo do prestávky, to sa mu podarilo po nej, keď perfektnú spoluprácu po osi D. Jacko – Katona pohodlne úspešne zakončil. Pravda, bol v tom kus nezištnosti Katonu, ktorý sa neulakomil  na črtajúcu sa možnosť, ale  s prehľadom prihral loptu spoluhráčovi. Pravda, ešte predtým sa blysol aj Talian efektnými zákrokmi, ktorými podržal svoj tím a mal veľký podiel na tom, že body zostali doma. Napokon výhra východniarov mohla byť presvedčivejšia, lebo samotný Tubonemi spálil ďalšie možnosti, dokonca aj také, čo je problém vari aj zahodiť. Podobne pochodili aj ďalší Prešovčania, ale v závere sa im to – hoci ich hostia pritlačili – nevypomstilo.

Napriek prehre zanechali hostia viac ako sympatický dojem. Asistent trénera Tibor Golian počínanie si svojho tímu okomentoval takto: „Nezaslúžili sme si vyhrať, domáci boli cieľavedomejší a zaslúžene dominovali. Napriek tomu v prvom polčase sme mali dobré náznaky a mohli sme viesť 2:0. I tak sme si nevypracovali vyložené možnosti a neboli sme dominantní, čo bolo spôsobené aj kvalitou súpera. My sme nepodali najlepší výkon, ale bola to dobrá skúsenosť.„ Nie je bez zaujímavosti, že viacerí hráči hostí boli vekom iba dorastenci a niekedy preto  herné situácie zvládli lepšie skúsenejší domáci. Čím to je, že béčko, ktoré nemôže postúpiť, hrá napriek tomu progresívne, účelne, kvalitne?  „Možno hráči necítia taký tlak a počínajú si bez zábran, nevisí nad nimi  slovíčko – musíš. Chceme však v každom zápase obstáť, vyhrávať a prezentovať sa svojím štýlom hry. Nejde nám o nakopávanie lopty, ale o kombinačný a ľúbivý štýl aj s rizikom, že sa objavia chyby. Len tak sa však najlepší dostanú do áčka.“

Tréner Tatrana Stanislav Varga riekol: „Bol to jeden z tých lepších zápasov, možnosti boli na jednej i druhej strane. My sme mali vyloženejšie príležitosti, mohli sme ich premeniť a bol by pokoj. Lenže my musíme ísť stále tou ťažšou cestou a preto to bolo napínavé až do konca. Som rád , že po prehre v Seredi a dlhej ceste sme nedali hlavy dolu ani vtedy, keď sme prehrávali a trafili žrď. V šatni cez polčas som hovoril, že pokiaľ chlapci pristúpia tak k zápasu ako v záverečných dvadsiatich minútach úvodného polčasu, keď napádali súpera, šťastie sa prikloní k nám. Len bolo treba oň bojovať. Myslím si, že súper bol jeden z tých lepších, čo u nás hrali.“ Práve tlak je tým faktorom, ktorý začína brzdiť rozlet Tatrana. Tréner Varga k tomu riekol:„Možno pre nás bolo zlé, že sme sa dostali hore tak skoro  a každý hovorí o postupe. Preto sa vytvára tlak okolia a aj sami sme sa oň pričinili práve svojím postavením. Lenže pokiaľ chlapci chcú byť raz úspešní a vychytení, musia sa s tým vyrovnať. Toto je pre nich dobrá škola. Kým Žilinčania si prišli iba zahrať, my naozaj už musíme. Sme mladý kolektív a ten sa dostal azda až pod príliš veľký tlak. Lenže pokiaľ mužstvo prehráva a dokáže to otočiť, tak niečo v ňom niečo musí byť. Klobúk dolu, že to partia zvládla proti rivalovi, ktorý je výborný na lopte a zrejme ju mal častejšie pod kontrolou. Lenže futbal je o výhrach a špeciálne v tejto etape je to pre nás hlavne o tom.“