Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

03. 06. 2016 o 22:00

Kochanovský futbal bližšie k návratu domov

autor: Marián Škuba
1809x čítanéFutbalový štadión po piatich rokoch opäť výrazne mení svoj vzhľad. O rok by tak futbalisti FKO Kochanovce už mohli hrať aj - doma.

Ešte v roku 2010 sa rieka Laborec nevtesnala do svojho koryta a povodne úplne zaliali kochanovský futbalový štadión. O rok nato nastúpili na hraciu plochu ťažké stroje, aby začali rekonštrukciu hracej plochy, v pláne bola taktiež oprava plota i šatní. Asi nik si vtedy nepomyslel, koľko vody bude musieť v Laborci (už výhradne v koryte) pretiecť, aby sa práce dostali do fázy, od ktorej už niet k futbalovému návratu na domovskom štadióne až tak ďaleko.

Koncom mája sa v areáli štadióna objavil traktor, ktorý vysial na ihrisku trávu, čím hracia plocha prešla od terénnych k povrchovým úpravám a realizácii trávnatého koberca. A keďže vlastníkom celej stavby je obec Kochanovce, bližšie nám súčasný stav s futbalových štadiónom ozrejmil Miroslav Porochnavý.

„Rekonštrukcia začala začiatkom júna ešte pred piatimi rokmi. Hlavné gro práce doposiaľ vykonal futbalový klub FKO Kochanovce, človekom, ktorý vtedy prišiel s myšlienkou rekonštrukcie hracej plochy a vlastne to celé aj spustil, bol Milan Karabinčík. My, ako obec, sme občas pomohli so zemnými prácami, teraz, takpovediac v záverečnej fáze, sa práve obec podujala súčasný stav urýchliť, práce ukončiť a ihrisko, ako sa hovorí, spojazdniť. Dlho bolo problémom nájsť vhodnú zeminu, ktorá by vytvorila vrchnú časť ihriska, napokon to „futbalisti“ zvládli, viem, že ich to stálo nemalé finančné prostriedky. Povrch hracej plochy sa vyrovnal takzvaným „greidrom“ a naostatok sme zabezpečili výsev trávy. Inštalovaný je zavlažovací systém, je už zasypaný, v najbližších dňoch ho uvedieme do činnosti, vyskúšame, či všetko pracuje tak, ako má, či má voda dostatočný tlak. Výsev trávy realizovala firma, ktorá zodpovedá za trávnatý koberec, ktorý na ihrisku vznikne až po prvé kosenie. Takže starajú sa aj o prípadné zavlažovanie. Čo sa týka zavlažovacieho systému hracej plochy, je situovaný podzemnými vetvami okolo ihriska a štyri potrubné rozvody sú zakopané naprieč strednou časťou ihriska,“konštatoval starosta obce, ktorý sa teší, že počasie výsevu zatiaľ prialo. Viackrát popri teplých dňoch aj pekne spŕchlo.

„Trávnatá plocha by mala „vyrašiť“ do týždňa, maximálne dvoch, záleží to od zavlažovania. Samozrejme budeme musieť aj chemicky postrekovať, odstraňovať burinu, pri veľmi dobrom scenári by mohli futbalisti vybehnúť už na kochanovskú hraciu plochu od jarnej časti súťažného ročníka 2016/2017, ak bude trávnik schádzať horšie, bude redší, tak až o rok, od leta, teda od sezóny 2017/2018. S jeseňou 2016/2017, teda počnúc budúcou sezónou, nerátame, lebo nasilu mladý trávnik nechceme hneď zničiť,“ poznamenal.   

Nielen hracia plocha v areáli futbalového štadióna je však objektom renovácie. „Opravíme plot, ktorý bol zničený povodňou, jeho základom bude betónový pevný múr okolo celého ihriska s výškou viac ako jedného metra, čo je tiež aj projektovo odobrené ako protipovodňová ochrana. Isté pracovné zásahy sú už vykonané aj v priestoroch tribúny, hlavná časť nás však ešte len čaká. Už máme vypracovaný projekt na rekonštrukciu celej tribúny, máme v pláne vystavať v Kochanovciach pekný futbalový areál, na ktorý bude obec hrdá a vráti FKO Kochanovce opäť domov, aj v súčinnosti s tým, že futbal v obci slávi 90 rokov od svojho vzniku a založenia klubu. Už sú takmer ukončené zemné práce na multifunkčnom ihrisku, podkladová plocha je zhutnená, čakáme na založenie vrchnej pieskovej vrstvy. Z obecného rozpočtu budujeme ihrisko s umelým trávnatým povrchom, rozmerovo 33 x 18 metrov. Vznikne nám  pekný futbalový areál,“ dodal Miroslav Porochnavý.