Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

14. 05. 2012 o 20:22

Moldavčan s veľkým prešovským srdcom

autor: Eugen Magda
1406x čítanéV minulosti Moldava patrila medzi tie mestá, kde vyrástlo veľa šikovných futbalistov.

Nuž, nečudo, že postupne si ligové dresy obliekli Anton Kozman, Ladislav Gacek, Tibor Tóth, Ján Turcsányi, Ľudovít Štefan, Ladislav Tamáš a ďalší.

Prvý z nich sa objavil na vrcholnej scéne zo všetkých najstarší Anton Kozman. Popri vlastnom rodisku mu prirástol najviac k srdcu Prešov, ktorý sa stal jeho trvalým domovom a lákadlom aj pre ďalších moldavských futbalistov.

Vrtký útočník začal veľkú púť na košickom ligovom poli. Dres Jednoty obliekol v roku 1958 ako veľký talent, ale po sezóne musel narukovať do Pardubíc, ktoré tiež hrali najvyššiu súťaž. Keďže Jednota z ligy vypadla, a on ju chcel hrať ďalej, z vojenčiny zamieril do Prešova.

Počas šiestich ročníkov Tono dostal do rúk dres Tatrana 133-krát. Ako opora v strede poľa alebo v útoku dal 16 gólov, čo pri veľkých kanonieroch Lacovi Pavlovičovi, Petrošovi, Gavroňovi a Martinčekovi nebolo málo. Hrialo ho aj 3. miesto v ligovom ročníku 1963/64 a druhý stupienok o rok neskôr, naopak zabolel pád do II. ligy rok po historickom úspechu. Ligu hral naposledy v roku 1968 za košickú Lokomotívu, kde sa rozlúčil s elitou. Ozdobil ju vyše 160 štartmi, bol vlastne, jediným futbalistom, ktorý si zahral vo vtedajších východoslovenských ligových mužstvách.

Nie je tajomstvom, že rokmi aj jeho zdravie prestalo poslúchať. Všetky problémy však pravidelným bicyklovaním po prešovských uliciach zvládal veľmi statočne. Žiaľ, keď sa zdalo, že sa už z najhoršie dostal, vlani 31. marca sa s veľkou futbalovou rodinou rozlúčil v Prešove predčasne. Dnes, 16. mája, by sa bol dožil 75 rokov.