Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

11. 07. 2016 o 17:17

Udržať súdržnosť partie a psychickú odolnosť

autor: Pito
6685x čítanéNa rozdiel od majstrov Európy či víťazov iných vyšších súťaží a dôležitejších zápolení nemožno očakávať, že postupujúci v regionálnych zápoleniach budú bujaro oslavovať. Určite však dôvod na radosť má každý bez ohľadu na to, aký primát dosiahol a tú si treba vychutnať. Tak to je aj v Záhradnom, ktoré postúpilo ako líder z piatoligovej súťaže skupiny Šarišskej do IV. ligy Sever.

Tím ŠK pomerne hladko zvládol jarné súperenie na diaľku  s Bardejovom-Dlhou Lúkou a s pomerne  presvedčivým náskokom preťal pomyselnú pásku ako prvý. Momentálne už zarezáva v letnej príprave pod vedením doterajšieho kouča Mariána Merkovského.  „Bolo by vhodné, aby aspoň pol roka chlapci, ktorí sa zaslúžili o túto novú súťaž, si ju užili a bol by som rád, keby mužstvo zostalo pohromade. Pokiaľ viem, tak nikto neprejavil záujem odísť, len malý háčik je v tom, že sme mali piatich jednotlivcov na hosťovaní a pracujeme preto na tom, aby zostali naďalej našimi hráčmi. Pravdaže, ukázali sa nejaké nové tváre, ktoré si to chcú vyskúšať, uvidíme v priebehu dvoch týždňoch, čo sa z toho vykryštalizuje. Pokiaľ ide o prípadné posily, tak neuvažujeme týmto smerom. Aj preto, že ekonomika klubu to neumožňuje,“ rozhovoril sa  M. Merkovský, ktorý priviedol aj vďaka svoje tvrdohlavosti zverencov do IV. ligy. Toto bude jeho šiesta sezóna, keď prišiel do Záhradného, tak  mužstvo malo za sebou boj o záchranu a potom viackrát bojoval s ním  o postup, pričom piaty pokus vyšiel. Stále servíroval svoju náročnosť okoliu a tvrdil, že buď sa futbal robí naplno alebo to treba zabaliť. Nechcel žiadnu polovičatosť a tento princíp sa mu nakoniec vyplatil.

„Príprava bude krátka, lebo chlapci mali dva týždne voľno, ale budeme pracovať o to intenzívnejšie, hoci všetko musíme podriadiť možnostiam hráčov a tomu, že všetci sú zamestnaní, žiadnych študentov na súpiske nemáme.“Kolektív má naplánovanú sériu  zápasov, ktoré majú preveriť formu (bardejovská 19-ka, Lipany, Vranov, Župčany, Sabinov).  Žreb nebol k nováčikovi príliš milosrdný. V prvom kole  hrá v Humennom, potom hostí Medzilaborce, v treťom vystúpení sa predstaví na pôde Šarišských Michalian. Čo by si želal M. Merkovský, aby jeho hráči odvádzali vo vyššej súťaži a čo by si mali priniesť  so sebou z V. ligy ? „Sila je v kolektíve a bolo by dobré, aby entuziazmus,  ktorý nás sprevádzal predtým, vytrval čo najdlhšie. Pravdaže, ťažko sa dopredu hovorí o tom, ako sa to bude odvíjať. Aj preto, že sme sa na jar viezli na víťaznej vlne a išlo to akosi automaticky. Teraz nás čaká náročnejší boj, niektorí chlapci ho zažijú po prvý raz a viem, o čom to bude, aké ambície majú súperi. Preto psychika musí byť na vysokom stupni odolnosti, lebo istotne sa vyskytne aj nejaká kríza spôsobená tiež všakovakými momentmi. Takže je nutné, aby sme sa nezlomili hneď na začiatku a verili si, lebo súťaž je dlhá a bič plieska na konci.“ Nuž, nováčik spravidla ťaží z nadšenia, navyše v ŠK je väčšina kádra vo veku do 23 rokov, takže určitá perspektíva napredovania je zjavná, ak hráči zostanú pokope. Okrem toho popri skúsenejších ako Jaworek a Kondžura sa môžu ešte viac ostrieľať.

„Za to dlhé obdobie, čo som pri tomto kormidle, sme nikdy netlačili na pílu a netvrdili, že ideme na postup. Prišlo to akosi postupne  a samé, keďže medzičasom odišli celky, ktoré boli ekonomicky silné – Raslavice, Pušovce alebo Šarišské Michaľany. Teraz sa viem orientovať v tom, akú máme asi silu, lebo  v príprave hráme s celkami aj z vyšších súťaží. Hoci momentálne nejde o výsledky a tlak okolia nie je taký zrejmý ako v súťaži. Pokiaľ by sme pôsobili v Anglicku a výsledok by ovplyvnil len dej duelu, tak viem posúdiť, že máme na prvú polovicu pelotónu. Avšak vzhľadom na rôzne okolnosti, ktoré sú každému známe a proti ktorým neurobíte nič, vnímam nejaké obavy. Preto po prípadnom nezdare môžu chlapci podľahnúť aj emóciám a keď sa k tomu nebodaj pritrafí ďalší negatívny výsledok napríklad doma, môžu sa dostaviť problémy. Ak by sa tak  stalo, musel by som prijať rôzne opatrenia, aby sme plávali v pokojných vodách,“dodal M. Merkovský. Môže sa oprieť o zohratosť partie, v ktorej sú niektorí takí, ktorých vedie od svojho príchodu k tímu (Luterančík, Stach, M. a R. Krajňákovci, Varga, Gomulec). „Sú to domorodci, ktorí inde nehrali a ich doménou je srdciarstvo. Po doplnení kádra  mladšími sa vytvorila naozaj súdržná partia, ktorej verím, že zaberie aj v štvrtej lige.“