Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

19. 06. 2012 o 13:23

Jačianskeho memoriál vyhral FAMT

autor: Eugen Magda
1838x čítanéTretiu júnovú nedeľu bol v Košiciach na dvoch umelých trávnikoch FK Galaktik jubilejný 10. ročník Memoriálu trénera Štefana Jačianskeho, ktorý patril medzi najvýznamnejších futbalových odborníkov v bývalom Československu. Pôvodne prisľúbilo účasť osem družstiev, ale prípravka 1. FC Tatran Prešov napriek prísľubom, ako obhajca trofeje, neprišla. Takto štartovalo sedem celkov, ktoré na záver sezóny mali možnosť ukázať, čo sa všetko v priebehu roka naučili.

Celodenná prehliadka mlade stála za to, pretože sa stretol malý výkvet východu, ktorý raz môže prevziať štafetu po starších futbalistoch. Aj preto kvitujeme, že turnaj pod patronátom Košického olympijského klubu organizačne dobre zabezpečil klub Futbaloví internacionáli Košice a funkcionári FK Galaktik, takže bol príkladnou ukážkou ako sa treba postarať o mlaď a pripravovať pre ňu zaujímavé podujatia.

Tým starším na memoriáli nebolo treba dvakrát hovoriť, že kto bol Jačiansky, o čom najlepšie svedčilo to, že sme začuli všelijaké príhody o tom ako pred zápasom, cez prestávku, či po poslednom hvizde rozhodcu nemali do šatne VSS možnosť vkročiť ani bývalí mocipáni, alebo ako šil taktiku na jednotlivých súperov a ponúkal recept, ktorým možno ich zdolať najľahšie. Jeho taktika bola zväčša úspešná, či už na Slovan, Spartu, ale i na Duklu a ďalšie špičkové mužstvá. Pišta, rodák z rumunského Nadlaku, kde slovenčina rozkvitá dodnes, sa narodil 3. júna 1930 a zomrel pred 17 rokmi 3. októbra 1995 v Košiciach.

Tí, čo ho nepoznali, hovorili, že bol dobrý tréner, ktorý nehral nikdy futbal. Fakty však toto tvrdenie vyvracajú, lebo hral za dorast FK Glória Arad, ale čosi musel z najľudovejšieho športu ukázať aj počas štúdia na Fakulte telesnej výchovy a športu. Rýchlo sa stal dobrým teoretikom a takticky dozrel u svojho učiteľa Leopolda Šťastného v Slovane, ktorý ho, rovnako ako Jozefa Vengloša, považoval za svojich žiakov. Taktika ho zdobila na zelenom trávniku i pod košmi, kde pri niekoľkomesačnej absencii Gustáva Hermanna, ktorý bol zvyšovať úroveň rumunského basketbalu, ho úspešne zaskakoval na lavičke ligovej Slávie. Viedol futbalovú Sláviu Bratislava, béčko Slovana, kde bol aj asistentom pri áčku, Dynamo Žilina, Tatran Prešov, Strojárne Martin, Jednotu Trenčín, VSŽ Košice, DAC Dunajská Streda, ale hlavne VSS Košice, ktoré doviedol do I. ligy a bol s nimi medzi elitou raz dokonca tretí. Kormidloval aj slovenskú reprezentáciu, bol asistentom trénera Jozefa Marka pri čs. reprezentačnom áčku takmer do MS 1970 v Mexiku. Takýto výpočet mladým prezradil, že mali veľkú česť prezentovať sa na memoriáli tohto trénerského velikána.

Z tohtoročných účastníkov ročníka 2004, prípadne mladších, sa na ihriskách rozmerov 40 x 20 m, ukázal v najlepšom svetle FAMT Prešov, ktorý vo finále zdolal Galaktik Košice 5:0. V zápase o 3. miesto vyhrala Lokomotíva Košice nad DUPO Rožňava 2:1. Na 5. stupienku skončil MFK Košice, šiesta bola Čaňa a siedmy VS Encs z Maďarska. Najlepším hráčom turnaja sa stal Boľanovský (FAMT Prešov), strelcom Kiráľ (Galaktik) a brankárom Repko (MFK Košice). Ceny odovzdávali hlavný organizátor turnaja Ján Hodor a vynikajúci kanonier VSS Ján Strausz, ktorý bol stredobodom pozornosti najmenších.