Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

20. 06. 2012 o 15:36

Rozhovor s Dušanom Pollákom, trénerom žiakov SP MFK Rožňava

autor: Karol Csobadi
1457x čítanéStarší žiaci SP MFK Rožňava štartovali v uplynulom súťažnom ročníku v najvyššej žiackej súťaží SFZ - 1. lige v kategórii U-15 a U-14. V jesennej časti sa im darilo viac ako v odvetnej jarnej časti, a tak v čase nášho rozhovoru s vedúcim trénerom Dušanom Pollákom ešte nebolo rozhodnuté po športovej, ale i finančnej stránke, či v najvyššej súťaži budú pokračovať.

Ako hodnotíte účinkovanie družstiev U-15 a U-14 v najvyššej žiackej súťaži?

"Bola to rozpačitá sezóna, ktorá stála veľa síl, hlavne z hľadiska psychiky. Po postupe do tejto súťaže sme zvažovali, či sa do súťaže ako víťaz prihlásiť. Súťaž je náročná z hľadiska modelu súťaže, počtu hráčov a ekonomického hľadiska. Konzultovali sme to s rodičmi detí, ktorí boli za účasť v tejto súťaži z hľadiska kvality súťaže, získania skúsenosti a futbalového rastu ich detí. Hneď v 1. kole sme prehrali doma vysoko 0:10 s Tatranom Prešov a bolo nám jasné, že to bude ťažké. Postupne sme sa však zohrávali a dosiahli niekoľko výborných výsledkov aj proti favoritom súťaže MFK Košice či Michalovciam. V druhej polovici jesennej a jarnej časti sa nám takmer rozpadlo družstvo U-15 z dôvodu zranení, ochorení atď. Toľko zranení , ochorení si ako tréner nepamätám a to som pri futbale dosť dlho. Myslím, že sme v kategórii U-15 patrili svojimi výkonmi do stredu tabuľky. Škoda už spomínaných zranení a častých zmien v zostave. Chlapci v kategórii U-14 to mali ťažké. V tejto vekovej kategórii sme hrali s chlapcami U-12 a to sa prejavovalo i v zápasoch, kde chlapci nestíhali hlavne fyzicky."

Akú úroveň má najvyššia žiacka súťaž?

"V najvyššej súťaží sme pôsobili i v predchádzajúcich rokoch a musím z môjho pohľadu povedať, že súťaž išla dole, i keď je v nej stále dosť talentovaných hráčov. V predchádzajúcich rokoch naše žiacke družstvá vyhrávali medzinárodné turnaje, dokázali sa vyrovnať špičkovým klubom v Európe, no dnes je situácia iná. Problémov je veľa - od podpory štátu, ekonomiky klubov, záujmu detí, prístupu rodičov až po podmienky. Ak sa niečo konečne neurobí zo strany štátu, podpory Ministerstva školstva, koncepcie športu, tak sa vážne obávam, ako bude futbal vyzerať o niekoľko rokov nielen v našom regióne a okrese ."

Ktoré pozitíva a negatíva prevládali z pohľadu hráčov, súťaže?

"Za pozitívne možno považovať výkonnostný rast niektorých hráčov , ktorí sa dokázali v súťaži presadiť i napriek tomu, že boli o jeden, dva roky mladší. V tomto smere by som chcel pochváliť kapitána mužstva Filipa Vaška, ktorý je veľkým talentom. Vyrovnanú sezónu mal i brankár Peter Rákai, ktorý patril medzi najlepších brankárov v súťaži. Za negatívne možno považovať vysokú neúčasť hráčov v tréningovom procese i zápasoch z dôvodov zranení, ochorení, ale i samotného prístupu hráčov. Zhoršili sa i vzťahy funkcionári - rozhodcovia - tréneri. Badať to nielen v rámci okresných súťaží, ale i vo vyšších súťažiach, bohužiaľ i v mládežníckom futbale."

V posledných rokoch sa kríza rožňavského futbalu prenáša i do mládežníckych zložiek. Ako to vnímate?

"Ak sa nedarí v dospelej zložke, tak zákonite sa to postupne odráža i na mládežníckych družstvách. Bohužiaľ v posledných rokoch sa nedarí naštartovať rožňavský seniorský futbal na vyššiu úroveň. Rožňava si niekoľko rokov vychovávala veľa hráčov z vlastnej liahne a zásobovala hráčmi vyššie súťaže, ale i okolité kluby. Zrušenie dorastu pocítilo nielen „A" mužstvo, žiacke družstvá, ale i okolité kluby. Minulý rok odišlo zo žiackeho družstva 7 hráčov do dorasteneckej ligy resp. ÚTM. Tento rok končí 6 hráčov. Jeden, dvaja pravdepodobne odchádzajú do dorasteneckej ligy, ale čo z ďalšími? Dorastenecké družstvo je po športovej stránke nevyhnutnosť. Kde však zobrať 16-20 tisíc eur na zabezpečenie aspoň základných vecí: doprava, rozhodcovia pre žiacke a dorastenecké družstvá? Financie sa zháňajú veľmi ťažko, mesto nedokáže podporovať ani mládežnícke zložky, a tak to zostáva na pár fanatikoch, rodičoch detí. Z hráčov, ktorí odchádzajú do ÚTM, resp. dorasteneckých líg nemáme ani cent, nakoľko kluby sú oslobodené zaplatením výchovného počas štúdia na strednej i vysokej škole. Veľkým prínosom bolo otvorenie športových tried na ZŠ-akademika Jura Hronca. To je cesta ako rozširovať členskú základňu a zabezpečovať činnosť mládežníckych družstiev. Rožňavský mládežnícky futbal vychoval a stále vychováva talenty vo veľmi skromných podmienkach, ktoré sú na úrovni okolitých dedinských klubov. Realita je iná ako si niekto myslí... Za pomoci časti sponzorov, rodičov detí sa snažíme deťom vytvoriť aspoň základné podmienky pre futbal."

Máte po toľkých rokoch v rožňavskom futbale dostatok energie do ďalšej futbalovej sezóny?

"Pravdupovediac uvažoval som o zmene. Ak mám byť úprimný, tak som unavený okolím, vecami okolo, nie však trénovaním. Futbal a trénovanie mám rád, no cítim, že je potrebné urobiť nejakú zmenu. Ak to príde, bude to veľmi rýchle rozhodnutie. Pracovať v súčasnej spoločenskej situácii plnej závisti, ekonomickej situácii futbalu, prístupu dnešnej generácie detí je čoraz ťažie. Kto si to neskúsil, tak nevie. Futbalu každý rozumie, ale nie každý ho vie robiť."

P.s. Podľa informácii zo SFZ by chlapci SP MFK Rožňava mali pokračovať v najvyššej súťaží. Prihlášku klub zaslal. Otázna je finančná stránka klubu.