Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

21. 06. 2012 o 13:02

Kánássy prevzal Cenu fair play

autor: Eugen Magda
1216x čítanékannasy1Kým iní už dávno zavesili kopačky na klinec a oddychujú, on však ešte aj v minulých dňoch opúšťal ihrisko po tréningu. Nebolo by to nič mimoriadne, keby v máji nemal 78 rokov. Pre Júliusa Kánássyho znamená futbalová lopta stále všetko. Rád sa s ňou pohrá, okabáti súpera, ale nikomu neublíži nevyberavým zákrokom. Od dorastu, keď bol dvakrát majstrom Československa, až dodnes je férovým futbalistom a hravým útočníkom, ktorý vedel pobaviť a potešiť košických priaznivcom v hľadisku.Ak sa niekto pýta, prečo toto všetko spomíname práve dnes, na to je jednoduchá odpoveď: Julo v minulých dňoch na zasadnutí predsedníctva Slovenského olympijského výboru v Piešťanoch prevzal Cenu fair play. Práve tá dokonale charakterizuje jeho vystupovanie na ihrisku a mimo neho. Hoci bol jedným zo zabávačov na trávniku, nikdy sa nepovyšoval nad ostatných, hoci jeho majstrovská kľučka i všelijaké technické kúsky boli pastvou pre oči divákov, ktorí nadšene aplaudovali jeho kúsky.

Pochopiteľne, hráč s takým umením, patril medzi ťahúňov mužstva a nemohol ujsť ani pozornosti reprezentačných trénerov. I keď dostal niekoľko pozvánok na zrazy čs. reprezentačného A mužstva, kde sa stretol s Pluskalom, Masopustom a ďalšími, k štartu za áčko sa nikdy nedostal, hoci v ostatných výberoch sa neraz prezentoval dobrým výkonom. Za ČSR B nastúpil vo víťazných dueloch s Rakúskom a NDR za juniorov do 23 rokov nastúpil sedemkrát a dal dva góly.

Aj keď Julo skončil s aktívnou činnosťou, s loptou sa nevedel rozlúčiť. Niekoľko rokov pracoval potom ako tréner v rôznych funkciách. Vo VSS pôsobil napríklad v časoch, keď ich viedol Jozef Vengloš, on bol asistentom a ich zverenci hrali práve vtedy najkrajší futbal u nás. Blysol sa aj pri mladi a výrazne prispel k jej hravosti a výkonnostnému rastu. Mal zásluhu na hráčskom raste O. Daňka, Janočka, Oravca, Šuchančoka, Zabavníka, ktorí sa stali reprezentantmi Slovenska, ale i ďalších, čo obliekali prvoligové dresy, takže aj tým obohatil slovenský futbal. Nuž, taký je teda čerstvý nositeľ Ceny fair play SOV.