Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

24. 06. 2012 o 09:54

Spomienka na historickú korunováciu 1. FC Košice

autor: Eugen Magda
2721x čítanéV minulých dňoch potichu uplynulo 15 rokov od chvíle, keď 1. FC Košice získal seniorský titul majstra Slovenska. Možno preto, že tigri už nie sú na futbalovej mape, ale úspech treba stále pripomínať o to viac, že po zániku VSS a 1. FC je MFK pokračovateľom ich tradície. Napokon, keď FC Steel Trans Ličartovce vstúpil do košickej histórie, UEFA označila tento klub za pokračovateľa 1. FC.

Čo je zaujímavé na titule tigrov? Získali ho po troch tituloch Slovana ako druhý celok Košíc. Bol to historický seniorský primát celku z metropoly východu, a tiež vôbec prvý, ktorý získalo mužstvo z východného Slovenska. Možno mnohí sa stále pamätajú na to, ako sa to vôbec stalo. Na posledné kolo ročníka 1996/97 cestovala Trnava do Rimavskej Soboty, kde ju mali korunovať za majstra. Všetko vychádzalo podľa papierových predpokladov. Bíli andeli totiž vyhrávali 1:0, avšak v závere Tauris nielen vyrovnal, ale v nadstavenom čase pri veľkom zlyhaní hosťujúcich zadných radov strelil aj víťazný gól. To pred výkopom na Slovensku nik nečakal, ale z košického Čermeľa po víťazstve 1.FC v derby nad Lokomotívou 2:1 diváci neodchádzali a s napätím počúvali dramatickú rozhlasovú reportáž z Rimavskej Soboty, takže po záverečnom hvizde rozhodcu Stredáka mohli hráči 1. FC a košickí fanúšikovia oslavovať. A tak v stredu 11. júna 1997 okolo 19. hodiny sa zo sekundy na sekundu tento moment obrátil mesto hore nohami a v tom čase z futbalového pohľadu 94-ročné Košice prežívali najväčší úspech svojej histórie.

Prvý majstrovský titul deň pred 5. výročím založenia 1. FC pod vedením trénera Jána Kozáka a asistentov Jozefa Módera, Jána Bodnára a trénera brankárov Stanislava Semana získali: L. Molnár, Benko, Lipčák – I. Kozák, Telek, Praženica, Hornyák, Dzúrik, D. Tóth, Cifranič, M. Sovič, Zvara, Faktor, Bochnovič, A. Rusnák, Semeník, Kožlej, J. Majoroš ml., Janočko a Čvirk. Kolektívu výdatne pomáhal lekár MUDr. Ján Michalko, masér Jozef Kuchár a vedúci mužstva Ján Petričko. Všetci spomínaní prevzali zlaté medaily z rúk predsedu SFZ Milana Služaniča. Dekoroval aj čestného prezidenta 1. FC Košice Ing. Alexandra Rezeša, prezidenta klubu Ing. Júliusa Rezeša a viceprezidenta JUDr. Jaroslava Polláka, ktorý sa o niečo neskôr totálne obrátil chrbtom k futbalu.

K nevšedným faktom hodno ešte dodať, že korunu kráľa strelcov získal Jozef Kožlej s 22 gólmi, no o sile novopečeného majstra najlepšie svedčí to, že od prehry 1:2 16. októbra 1996 v Prešove nielenže do konca sezóny neprehral plných 20 kôl, ale predovšetkým to, že v širšom kádri reprezentačného A mužstva Slovenska mal desiatich hráčov: Molnára, Ivana Kozáka, Praženicu, Dzúrika, M. Soviča, Zvaru, D. Tótha, Kožleja, Semenika, Bochnoviča a v dvadsaťjednotke Janočka. Žiaľ, z týchto hráčov už nežijú Dzúrik a Čvirk. Bola to ozaj veľká hráčska generácia, ktorá mala čo oslavovať a mala byť aj na čo hrdá.