Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

25. 06. 2012 o 11:14

Hodnotenie sezóny starších žiakov MFK Slovan Sabinov

autor: Daniel Dedina
2251x čítanéAko to už v juniorských kategóriách býva, mládežnícke tímy prechádzajú z roka na rok rôznymi kádrovými zmenami, keďže fluktuácia hráčov je veľká, niektorí, po dosiahnutí vekovej hranice, prechádzajú do staršej kategórie, a naopak prichádzajú noví, mladší hráči. Výnimkou nie sú ani mládežnícke tímy MFK Slovan Sabinov. O tejto skutočnosti, ako aj o mnohých ďalších veciach súvisiacich s nedávno skončenou sezónou 2011/12 sme sa porozprávali s trénerom starších žiakov v tomto meste, Miroslavom DEDINOM. Pripomíname, že starší žiaci Sabinova skončili v II. lige skupine Sever na konečnom 8. mieste so ziskom 26 bodov.

 V sezóne 2011/12 ste skončili na 8. mieste. Vládne spokojnosť?

S týmto umiestnením spokojný nie som. Počas celej sezóny sme sa borili s viacerými problémami, z ktorých spomeniem najmä nedostatočnú konkurenciu na jednotlivých postoch, početné zranenia či veľkú obmenu kádra po minulej sezóne, keďže k dorastu prešlo až 13 hráčov. Nezanedbateľný je aj fakt, že niektorí hráči začali s futbalom až v tejto vekovej kategórii, preto zákonite im ešte niektoré futbalové návyky chýbali."

Bolo v silách tohto družstva vybojovať viac, alebo dané postavenie odzrkadľuje možnosti tímu?

Nadviažem na predchádzajúcu odpoveď. Vždy je možné dosiahnuť viac. Na druhej strane - súťaž je dlhodobá, odohrali sme 24 majstrovských zápasov a preto toto umiestnenie v tabuľke považujem za objektívne."

 Aký je váš názor na celkovú úroveň súťaže?

V tejto súťaži pôsobím už niekoľko rokov. Súťaž stráca na kvalite a podmienky niektorých klubov (ihriská, zabezpečenie, starostlivosť) nie sú na požadovanej úrovni, resp. mládežnícke kategórie sa odsúvajú na ´vedľajšiu koľaj´."

Ktorý súper bol pre vás najnepríjemnejší a ktorý, naopak, vám vyhovoval?

Nevyhovovali nám družstvá ktoré hrávali futbal založený na fyzickej sile. Veľké ,facky´ sme dostali   v St. Ľubovni a v Prešove od Tatrana. Najnepríjemnejšie pre nás však boli Ľubotice, ktoré disponovali nielen futbalovou kvalitou, ale aj fyzickou silou. Herne aj výsledkovo nám vyhovovali Giraltovce, Medzilaborce aj Svidník. Dobré zápasy sme odohrali aj so St. Ľubovňou doma a s Kežmarkom."

 Ktorý moment počas celej sezóny sa vám najviac vryl do pamäte?

Zápasy so St. Ľubovňou, ktorá nemala v tejto súťaži konkurenciu. Výprask u nich, kde sme prehrali 0:10 a skvelý zápas doma, kde sme boli, v poradí, len tretí tím v súťaži, ktorý im strelil gól a druhý, ktorý im zobral aspoň bod." 

Ktorí hráči tvorili kostru družstva a s kým ste boli najviac spokojný?

V podstate celú sezónu odohrali iba 8 hráči! Kostru tímu tvorili: brankár Juraško, obrancovia Tkáč, Nehila, Žilka, záložníci Repaský, Vojčík, miroSamsely a útočník Lipták. Niektorí k nám prišli v rozbehnutej sezóne - Maďar, Mokrý, Nehila - a iní nás z rôznych príčin opustili - Lukáč, Frický, Seman. Preto dostávali príležitosť mladší hráči ako Čekan, Galeštok. Nemali sme osobnosť, bez ktorej by to nešlo, ale môžem konštatovať, že v každom zápase nám bol veľkou oporou brankár Juraško. Trojica záložníkov Repaský, Samsely, Vojčík striedala výborné záblesky s podpriemernými. V útoku sme sa spoliehali na rýchlosť Liptáka. Viacerí hráči sa počas sezóny zranili, spomeniem nášho kapitán Lukáča, ktorý si v polovici jesene roztrhol predný krížny väz a sezóna sa pre neho skončila."

Družstvu podľa výsledkov a predvedenej hry zrejme viac vyhovovali ťažší súperi, z horných poschodí tabuľky, zatiaľ čo proti slabým ste sa trápili a strácali s nimi množstvo bodov. Kde hľadať príčiny tohto javu?

Tých príčin je viacero. Družstvá z horných poschodí hrali otvorený futbal, nezameriavali sa na bránenie, čo nám vyhovovalo. Ďalej – lepšie družstvá hrávajú väčšinou aj na kvalitnejších ihriskách. Nezanedbateľným faktorom je aj motivácia, ktorá je, či si to pripustíme alebo nie, iná proti prvému tímu - St. Ľubovni, ako proti poslednému tímu tabuľky - Sp. Podhradiu, s ktorým sme, mimochodom, neuhrali ani bod!"

Domáce zápasy ste hrávali na umelej tráve (UT). V čom spočíval najväčší rozdiel, považovali ste to za svoju výhodu?

Zopár zápasov sme odohrali aj na prírodnej tráve, ale väčšinu práve na umelej. Pre nás je to nevyčísliteľná a neoceniteľná pomoc. Ináč by sme trištvrte roka nemali kde trénovať! Výhodu vidím najmä v tom, že takto môžeme trénovať vonku počas celého roka. Ani jeden z našich súperov také ihrisko doma nemá a keď chce musí za ním cestovať (napr. Svidník do Stropkova, St. Ľubovňa chodí k nám do Sabinova). UT je naše domáce ihrisko, my v tom výhodu nevidíme. To však neznamená, že súperi v tom nevidia svoju nevýhodu. To je už otázka na nich. Ale rozdiel to určite je. Pre nás je naopak bolestivý prechod na prírodnú trávu. Ak trénujeme október – apríl na UT a prídeme k súperovi na prírodnú, zrazu si nevieme poriadne prihrať, čo sa odzrkadľuje na kvalite herných kombinácií."

Kedy začne družstvo s prípravou na novú sezónu a čo bude potrebné zlepšiť, aby umiestnenie v novom ročníku bolo lepšie?

Začíname 2. júla. Naším hlavným cieľom v tejto vekovej kategórii je nielen pripraviť družstvo na najbližší zápas, ale najmä pokračovať v celkovom ,vyučovacom´ procese týchto hráčov a tohto družstva. To ale neznamená, že nechceme vyhrávať! Práve naopak, vyhrať chceme každý zápas, do ktorého nastupujeme, či už ide o majstrovský, prípravný, priateľský alebo modelovaný."

Ako bude vyzerať družstvo v novom ročníku? Koľko hráčov končí a prechádza k dorastu,  a koľkí vás posilnia?

Z kádra, ktorý ukončil sezónu odíde päť hráčov ročníka narodenia 1997. Oproti minulým rokom to nie je žiaden dramatický odliv. Čo je horšie, neodchádza kvantita, ale kvalita, kostra základnej zostavy. Od ml. žiakov k nám príde dvanásť hráčov - ročník narodenia 1999, ktorí vytvoria s tými, čo v kádri zostávajú družstvo starších žiakov MFK Slovan Sabinov pre sezónu 2012/2013."

Zostávate trénerom tohto družstva?

Zmeny na trénerskom poste v tejto súťaži nie sú také časté ako v Corgoň lige (smiech). Klub pracuje dlhodobo stabilizovane a neviem nič o tom, že by sa chystali zmeny na trénerských stoličkách pred novou sezónou. Ale ako to už niekedy býva – všetko je možné..."