Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

05. 07. 2012 o 08:13

Hodnotenie sezóny MFK Snina

autor: Marián Škuba
1336x čítanéSninaMedzi celky, ktoré avizujú po uplynulej sezóne spokojnosť, patrí aj ten spod Sninského kameňa. Jarnú časť sumárne zvládol na štvrtom mieste, keď lepšie výsledky v odvete dosiahli iba 1. HFC Humenné, Stropkov a Haniska. Práve táto úspešná sninská bilancia bola základom výrazného posunu v tabuľke nahor, lebo po jeseni z trinásteho sa vyšplhali až na konečné šieste.
Jarná ouvertúra sa odohrala doma. Súperom bol Svit, vtedy celok z 2. miesta. Zápas sa skončil 3:0. "Prvý zápas bol plný očakávania, ako to dopadne. Príprava však bola dobrá, výsledky v nej naznačovali, že chlapci sú v pohode, nabrali sme dobrý smer. Úsilie zo zimnej prípravy sa prenieslo hneď do prvého zápasu, domáca séria bez prehry sa napokon natiahla až do konca sezóny."
Napokon sa úvod jari pretavil v troch zápasoch na zisk deviatich bodov. Dvakrát výhra doma, uprostred všaj aj tri body spod Dukly. "Chlapci si začali veriť, mali natrénované, odmakané, preniesli to aj do výsledkov. Na ihriskách súperov sme zmenili herný štýl, už to nebolo tak otvorené, viac sme stavali na brejky. Prehrávali sme 0:1, ale hráči silní psychicky i adekvátne na úroveň súťaže aj fyzicky zabrali a zápas otočili."
Prvá jarná prehra vzišla z derby Humenné - Snina. Na humenskom štadióne sa však vtedy predstavil jarný líder. "Derby v sme nezvládli najmä v hlavách, niektorí hráči nastúpili na humenskom štadióne po prvý raz. Do prestávky sme sa ešte držali, druhý polčas bol jasne v réžii domáceho 1. HFC, ktorý aj zaslúžene vyhral. Úrovňou to bol dobrý zápas, mohli sme však k tomu prispieť viac."
V tabuľke jari patrila Sninčanom dvakrát pozícia lídra, takmer výlučne však druhé miesto, o ktoré napokon prišli domácou remízou so Stropkovom v poslednom kole. "Naše úsilie sa prenášalo do výsledkov, v závere sezóny sme poľavili. Chlapcov bolo menej, zranenia, povinnosti v školách, čo sa odzrkadlilo v tréningoch, zápasoch. Viac šancí dostali mladíci z dorastu. Práve táto jar bola ideálnou možnosťou, aby sa ukázali. S odvetou môžem vysloviť spokojnosť, škoda dvoch remíz doma v závere sezóny, najmä so Stropkovom, keďže sme viedli 2:0."
MFK Snina patrí prívlastok "skokan" jari, rozmenené na drobné to znamená tabuľkový posun z jesenného trinásteho na konečné šieste miesto. "No, "skokan" jari... Isto sme mali na to, aby sme bodovali aj v Barci či vyhrali doma so Stropkovom, zápas sa v náš prospech vyvíjal aj v Bardejovskej Novej Vsi. Taký je však futbal, nie všetko sa vydarí. Tabuľka bola vyrovnaná, odskočilo Humenné, potom Haniska, ostatní sa miešali, stačilo vyhrať, či naopak prehrať dve - tri kolá a nastal posun. Nám sa darilo bodovať, v tabuľke sme sa posúvali nahor, že nás nazvali "skokanom" jari je pekné, ale nejako výrazne to nevnímam, bodov mohlo byť ešte viac. Ak by sme jeseň zvládli lepšie, nemali by sme taký posun v tabuľke, ale boli by sme umiestnením ešte lepší. Ak mám byť trochu konkrétnejší, celé mužstvo celkom dobre "klapalo" v defenzíve, smerom dopredu to však už bolo horšie. Mám na mysli pomer gólov oproti množstvu šancí, ktoré sme si dokázali vypracovať. Percentuálne bola naša úspešnosť veľmi nízka. V tomto smere vidím náš nedostatok. Na jeden gól sme potrebovali veľmi veľa šancí."
Ukázať sa mohli aj mladíci, odchovanci. "Ešte v zimnej príprave som povedal, že mi je jedno, či sú hráči v kádri tri - päť rokov alebo iba desať dní. Hrať bude ten, kto si to tréningovou drinou a snahou zaslúži. Mladíci veľmi chceli. Janko Kopáč mal smolu, lebo hneď vo Svidníku sa zranil, túto situáciu využil Štofík, dostal sa do základu a už na svoje miesto nikoho nepustil, podával veľmi dobré výkony. Všetci novici boli dobrí, niektorým sa darilo viac, iným menej. Nelámem však palicu, v seniorskej kategórii iba začínajú, tento prechod je vždy náročný."

Tak ako v 1. HFC Humenné i MFK Snina viedol hrajúci tréner. V prípade Františka Hanca to bolo od 14. kola, pričom svoje rady na trávniku odovzdával najčastejšie z pozície piliera obrany. "Názor mám totožný, ako Russlan. Stále sa viac cítim hráčom ako trénerom. Iba hrať futbal je omnoho jednoduchšie, než to spájať aj s prípravou na zápasy, tréningy, či riešiť hráčske problémy. Futbalista si svoje odtrénuje a hotovo, kým v pozícii hrajúceho trénera musím vnímať všetko dianie nielen na trávniku, či v kabíne, ale aj mimo nej. A samozrejme mojou povinnosťou mužstvo pripraviť na zápas, tak po stránke kondičnej, technickej, ako aj taktickej. Vyžaduje si to oveľa viac energie."