Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

09. 07. 2012 o 13:25

Polstoročie pakostovského futbalu

autor: Marián Škuba
3376x čítanéUdalosť, z ktorej sa tešia všetci skalní priaznivci i aktéri pakostovského futbalu. Je skvelou príležitosťou zviditeľniť tento šport, ktorému právom patrí prívlastok "najpopulárnejší". Vedenie pakostovského futbalu chce vytvárať podmienky hráčom, aby boli hrdí na to, že hrajú a reprezentujú Pakostov. Chce poskytnúť hodnotný zážitok so službami, ktoré k takýmto podujatiam patria. Spolupráca sponzorov a obce sa prenáša do podpory pakostovského futbalu, skvalitnenie športového a spoločenského života je darom k jeho 50. narodeninám.

Pri obhliadnutí sa za polstoročnicou sa nedá zabudnúť na osobnosti, ktoré založili, pôsobili a veľmi podstatne zasiahli do vývoja pakostovského futbalu ako aj na bývalých hráčov, trénerov, ktorí pôsobili v tejto obci.
pakostovská 50-ka1Oficiálne klub TJ Partizán Pakostov vznikol v roku 1962, založili ho nebohí Ján Turcovský, Peter Hladký, Hrivňák. V samých začiatkoch futbalu aktívne hrali dnes už nebohí Jozef Gombita (Makarčin), nebohý Jozef Durilla, Jozef Gombita (Grajcarčin), Ján Gombita (Ondov) a iní. Mužstvo pôsobilo v najnižšej súťaži, na zápasy sa cestovalo po okolitých obciach na vozoch. Začiatky boli ťažké. V rokoch 1970 - 1980 bolo ihrisko pri dome Gombitu č. 62. Vtom čase hrala generácia napr. Anton Gombita, Štefan Hubcej, Jozef Rudý, Jožko Gombita (Metyľ), nebohí Michal Gombita (Stavarov), Jozef Gombita (Paraskov), Anton Lukčík, Ján Cibuľáš, nebohý František Gombita, Jozef Lukčík, Jozef Drozd, Michal Cibuláš, Dušan Gombita, Michal Gombita. V r. 1980 bolo vybudované nové ihrisko pri ZŠ, ktoré slúži dodnes. Tu účinkovali družstvá dospelých a dorastu v I. triede ObFZ Vranov, v r. 1998 prešlo mužstvo transformáciou a zmenilo názov na FO Ajax Pakostov. V tomto roku pri územno-správnom členení okresov prešla obec pod okres Humenné a začala sa písať ďalšia stránka histórie pakostovského futbalu v rámci ObFZ Humenné. V tom čase tu hrali Michal Gombita, Ján Drozd, Peter Gombita, Jožko Demčík, Jozef Fedorko, Jaro Gombita a ďalší. V r. 2005 sa slávil postup do 5. ligy, kde Ajax účinkoval tri sezóny a pravidelne mal svoje miesto medzi prvou trojicou. V súťažnom ročníku 2009 / 2010 nasledoval krôčik ešte vyššie - do IV. ligy, kde klub účinkuje doposiaľ. O veľmi dobré meno a reklamu zároveň sa starajú žiaci, ktorí trikrát po sebe vyhrali finálový turnaj ObFZ Humenné, či dorastenci, ktorých vedie Štefan Hubcej. Nedá sa zabudnúť na ženy a žiačky, ktoré pôsobia v I. lige. Vďaka za to patrí Stanovi Lukčíkovi. FO Ajax Pakostov je veľmi dobrá partia, úspechy sa nerodili ľahko, ale dostavili sa, za čo patrí uznanie všetkým futbalistom od žiačikov až po A-mužstvo, trénerom, funkcionárom a najmä sponzorom: Jánovi Drozdovi, Jánovi Ščerbovi, Jánovi Metyľovi a Obecnému úradu Pakostov. Bez ich pomoci by nebolo to, čím sa teraz možno chváliť.
ocenení1K polstoročnici patria aj ocenenia pre tých, ktorí sa najviac zaslúžili o založenie, rozvoj a reprezentáciu klubu a obce Pakostov... Michal Gombita (č. 62), Štefan Hubcej (č. 32), Jozef Rudy (č. 101), Jozef Gombita (Funes), Anton Gombita (č. 6), Anton Lukčík, Jozef Gombita (Hoľan), Peter Gombita (Košice, farár), Jozef Drozd, Michal Cibuláš, Michal Gombita (Pištov), Jozef Gombita (Oťo), Peter Hladký, Jozef Gombita (Pištov), Milan Gombita, Ján Metyľ, Ján Gombita (Čertižné), Stano Lukčík, Jozef Fedorko, Ján Gombita (Sačko), Jozef Lukčík (Otík), Ján Turcovský ml., Peter Gombita, František Buzek, Valter Sestrienka, Martin Palenčík, Štefan Tomčák, Peter Berdák, Anna Pavlíková a sponzorsky Ján Drozd, Ján Ščerba, Pohostinstvo Motorest, Katarína Ambruchová, Tesar Dach, s.r.o (Ján Metyľ, Jozef Kondis).
Súčasťou osláv 50-ín FO Ajax Pakostov bol futbalový turnaj internacionálov. Za víťazným Chemlonom Humenné skončili Pakostovčania (v bráne aj s Petrom Chudíkom, predsedom PSK) druhí, tretie miesto patrilo Michalovciam. V horúcom počasí bola zábava živám, nechýbal guláš ani pivko či diskotéka v sprievode hudobnej skupiny.