Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

25. 07. 2012 o 15:10

Súčasnosť a budúcnosť rožňavského futbalu očami Dušana Polláka

autor: Karol Csobadi
2148x čítanéAko je známe po skončení uplynulého súťažného ročníka 2011-2012, keď sa mužstvo dospelých zachránilo na poslednú chvíľu, sa v dennej tlači a na našej webovej stránke objavila informácia, že výbor SP MFK je na odchode, resp. končí. Odvtedy ubehlo niekoľko dní a futbal v Rožňave sa ocitol vo vážnom ohrození existencie. Zavládlo bezvládie, kde hráči, ani verejnosť nevedeli, čo bude ďalej. Mesto má svoje finančné problémy a viackrát deklarovalo, že šport asi nebude môcť za súčasnej ekonomickej situácie podporovať. Po niekoľkých dňoch bezvládia sa iniciatívy chopil Dušan Pollák. O situácii v rožňavskom futbale nám povedal.

Čo vás viedlo k iniciatíve opäť pomôcť potápajúcemu sa futbalu v Rožňave a aké je vaša pozícia v klube ?

"Viedlo ma k tomu bezvládie v klube a snaha zachrániť futbal. Ten má v Rožňave bohatú tradíciu. Ak by futbal v Rožňave zajtra padol, už ho nikto za 100 rokov nedá do poriadku. Bol by jednoducho koniec. Doplatila by na to i mládež v Rožňave . Postupne by deti prestali mať záujem o futbal. Tak to vnímam už teraz. Preto som sa chopil iniciatívy futbal zachrániť. Uvidíme, či sa to podarí. Nevstupujem do klubu ako prezident, štatutár, hlavný sponzor, ale ako osoba, ktorá hľadá riešenia na záchranu rožňavského futbalu, ktorý sa ocitol na samom dne. Sám seba sa pýtam, či to má význam a prečo to robím po tom všetkom, čo som v rožňavskom futbale prežil. Som v prvom rade tréner a pokojne som sa mohol venovať ďalej mládeži. Žijem v Rožňave, nie som naivný a o niekoľko dní, týždňov, mesiacov, ak sa podarí futbal opäť naštartovať, to bude znovu o závisti, kritike atď... V tejto chvíli by som svoju pozíciu pomenoval ako ´člen prípravného výboru´."

Aké sú ciele prípravného výboru a aké je jeho zloženie ?

"V tejto chvíli sa členom prípravného výboru môže stať každý, kto má záujem rožňavskému futbalu pomôcť. Jednoducho si to vyžiadala vážna situácia. Prípravný výbor sa bude, aspoň verím, postupne dopĺňať a jeho cieľom je analyzovať súčasnú športovú a finančnú situáciu, urobiť všetko pre štart mužstva dospelých v IV. lige, hľadať sponzorov, partnerov pre futbal a pripraviť VČS za účelom ďalšieho fungovania, zvolenia nových štatutárov klubu, členov výboru a zmeny názvu klubu. Na stránke klubu www.mfkroznava.webnode.sk chceme zverejniť postupne informácie ohľadom prestupov, hosťovaní od 1. 7. 2012 a mená sponzorov, osôb, ktorí finančne, alebo materiálne klubu pomohli, chcú futbal v Rožňave zachrániť".

Bývalé vedenie futbalového klubu?

"V denníku Korzár ako aj na stránke klubu sa objavila informácia, že výbor klubu je na odchode, resp. odchádza. Dnes je situácia taká, že odchádza iba jeden zo štatutárov klubu - J. Strelka. Osobne som sa stretol so zvyšnými členmi klubu, ktorí prejavili ochotu futbalu v Rožňave pomôcť organizačne, pracovne či finančne (páni Prcúch, Béreš, Fábian ). Jeden zo štatutárov klubu pán Džačár taktiež zostáva. V každom prípade je potrebné prácu výboru, resp. prípravného výboru oživiť a rozdeliť si úlohy a zodpovednosť. Neprináleží mi hodnotiť prácu predchádzajúceho výboru. Toto všetko riešia v iných kluboch VČS. Robiť funkcionára klubu v podmienkach rožňavského futbalu je dnes náročne. Podobne je to napríklad i s trénovaním mládeže, kde najprv musíte urobiť päť iných funkcií a až potom môžete trénovať".

Športová stránka klubu - hráči? Po skončení sezóny hráči nevedeli čo bude ďalej. Nikto im nevedel na túto otázku zodpovedať. Funkcionári iných klubov sa snažili získať hráčov pre svoje kluby.

"Inicioval som stretnutie s hráčmi, kde som ich poprosil, aby zatiaľ nič nepodpisovali, ani sa nijako nezaviazali. Potrebovali sme získať čas ako riešiť budúcnosť klubu. Uskutočnilo sa niekoľko pracovných stretnutí a hľadali sa riešenia. Hráči sa postupne vyjadrili, či chcú klub reprezentovať i v novej sezóne. Poviem to tak, ak by boli v Rožňave finančné a športové podmienky pre koncepčné fungovanie klubu, všetci i hráči z vyšších súťaží prejavili klub reprezentovať. Finančná situácia je ale iná. Niektorí požadovali dodržanie podmienok, vyrovnanie pozdĺžnosti z minulej sezóny a niektorí nesúhlasili z novými podmienkami. Zostať však prejavili hráči ako Vysoký, Pollák, Breuer, ktorí v klube pôsobia od prípravky i napriek zlej finančnej situácii, respektíve ponukám z iných klubov. Syn Filip mal a má ponuky z ligových klubov, no rád by naďalej zostal v Rožňave. Pred prvým zápasom s Medzevom doma nám okrem hráčov, ktorí nesúhlasili z podmienkami, budú ešte chýbať vykartovaní O. Vysoký, M. Róth a dovolenkujúci Pollák. Snažíme sa okrem iného ostaršiť troch hráčov vo veku 16 rokov. Verím, že mužstvo na zápas nastúpi."

Finančná situácia klubu? Už niekoľko rokov sa futbal v Rožňave po finančnej stránke trápi. Chýba podpora mesta, sponzorov, chýba strategický partner. Každý rok je doslova trápenie.

"Už som spomínal, ak by boli zabezpečené podmienky, potom by mal klub na vyššiu súťaž. Veď kvalitných odchovancov tu vyrástlo neúrekom. Dnes, pred štartom nového ročníka, je finančná situácia klubu na bode nula. Hľadáme riešenie cez členov prípravného výboru, alebo sponzorov. Časť prostriedkov na rozbeh sezóny by mohla prísť z prestupov a hosťovaní, ale i tu vznikajú problémy. Z klubu odchádzajú hráči zadarmo na školské hosťovania , alebo do ÚTM, druhá časť bez patričného finančného ohodnotenia z rôznych dôvodov. Klub a mesto by malo vo väčšej miere finančne podporovať mládežnícke zložky, kde sú ťahúňmi prevažne rodičia detí, čo má napríklad dopad pri prestupoch, hosťovaniach hráčov klubu."

Čo na to mesto, ktoré má niekoľko rokov finančné problémy a tie sa prejavujú i vo financovaní športu?

 "Situácie dnes nie je ružová nikde, ale mesto by podľa mňa malo podporovať aspoň mládežnícky šport. Aspoň zopár príkladov z iných miest. Moldava skončila v II. lige dospelých, ale mesto zobralo pod svoje krídla mládež. V Poprade mesto prispieva na mládežnícky hokej sumou 200-tisíc eur. V Dunajskej Strede prebieha súboj o štadión, ale mesto okrem správy štadióna vo výške 100-tisíc eur dotuje mesačne mládežnícky futbal vo výške 6-tisíc eur. Mohol by som pokračovať ďalej. Som poslancom mestského zastupiteľstva v Rožňave, kde nevieme nájsť 8-tisíc eur ročne na celý futbal... Ten mládežnícky dotujú rodičia. Ale dokedy? Dnes je ohrozená i účasť našich mládežníckych družstiev v novej sezóne. Verím, že mesto pomôže aspoň mládežníckemu futbalu. Na dvoch pracovných stretnutiach poslancov, ktoré som inicioval, to predstavitelia mesta i časť poslancov deklarovala."

Aké sú ciele klubu v novom ročníku?

"Ak si zosumarizujete informácie, tak zistíte, že pre mňa osobne je hlavným cieľom, aby sa futbal v Rožňave hral i v tejto sezóne. V predchádzajúcich sezónach vedenie klubu vyhlásilo útok na čelné priečky. Ten skončil bojom o záchranu, pričom mužstvo bolo veľmi dobre poskladané a v roku 2011 malo i výborné podmienky na zimnú prípravu, ako aj ekonomické podmienky klubu za pomoci partnera klubu, respektíve mesta. Verím, že sa futbal v Rožňave bude hrať i tento rok. Fanúšikovia futbalu však nemôžu za tejto situácie čakať zázraky. Bude to veľmi ťažké."