Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

30. 07. 2012 o 09:05

Aj Belo Malaga dovŕši osemdesiatku

autor: Eugen Magda
1182x čítanémalagaMedzi najstarších žijúcich futbalových trénerov patrí aj Belo Malaga (na snímke vpravo s bývalým trénerom Igorom Novákom), ktorý 31. júla oslávi osemdesiatku. Rodák z Kučína začal s futbalom najskôr v Bardejove, ale rýchlo sa dostal na vrcholnú scénu.V roku 1953 mal iba 21 rokov, keď si obliekol ligový dres bratislavskej Slávie, ale po skončení sezóny prestúpil do prešovského Tatrana, kde v štyroch ročníkoch nastupoval na trávnik v zeleno-bielych farbách. Hral potom opäť v Bardejove, no i v Michalovciach a vo Vranove, a keď kopačky zavesil na klinec, prakticky celé polstoročie sa venoval trénerskému remeslu.

Belo, ktorého v tlači neraz premenovali na Vojta, alebo Vojtecha, si rád zaspomína na hráčske roky, v ktorých nastupoval v zadných radoch. Napríklad vo vysokoškolskom celku Slávie hral spolu s Vladimírom Bouzkom, ktorý potom viedol slávnu brniansku hokejovú kométu RH, ba spoza mantinelov kormidloval aj čs. reprezentáciu. Vo vysokoškolskom mužstve bol na jednej lodi spolu aj s neskorším trénerom ČSSR „21“ Jánom Škripkom, Samuelčíkom, Crlíkom, Koníkom, I. Filom, Greššom, Hanákom a ďalšími. O prešovskej hráčskej partii ani nehovoriac, veď štartmi v A mužstve čs. reprezentácie sa mohli pochváliť Laco Pavlovič, Šimanský, Semeši, bratia Karelovci, Bomba, Fecko, Zibrinyi, Felszeghy, v béčku zasa Kuchár, Polgár, Petroš, takže Tatran sa nikdy nemohol pochváliť takým hráčskym výkvetom, aký ho zdobil v tom čase.

Bolo dobré, že po skončení aktívnej hráčskej činnosti, sa venoval Malaga trénerskému chlebíku. V Prešove viedol ligový Tatran ako tréner i asistent, kormidloval aj miestnu Duklu, v lige pôsobil aj v Prievidzi, ale trénoval tiež Bardejov, Vranov, Stropkov, Michalovce, Humenné, Trebišov, VSŽ Košice, Lokomotívu Košice. Zaujímavé je, že v Prešove mal v roku 1978 v hráčskom kádri Igora Nováka, s ktorým v ročníku 1993/94 viedli Tatran v slovenskej lige, prebojovali sa do finále Slovenského pohára, v ktorom prehral so Slovanom 1:2. V jeseni potom v PVP sa dostali Prešovčania cez FC Bangor City a Dundee United do 2. kola, ale na Real Zaragoza nestačili. Na druhej strane po rozchode s Českom to bol dovtedy najväčší úspech slovenského klubového futbalu v európskych pohároch. Úspešne si počínal aj počas účinkovania v Trebišove, kde získal veľkú dôveru, takže ani raz ho z funkcie neodvolali. Raz prišiel pomáhať, keď to Slavoju začalo prihárať a v jednom ročníku bol poradcom mužstva. V sezóne 1981/1982 takmer vybojoval Zemplínčanom ligu, takže to jedno s druhým prezrádza, že Malaga mal na trebišovskom pôsobisku úspech.

Hoci ešte i po sedemdesiatke bol aktívny, preto neprekvapuje, že aj dnes, keď je na zaslúženom odpočinku, futbalové dianie ho neprestáva zaujímať. Nehovoriac, že názory skromného človeka a uznávaného odborníka s vyše šesťdesiatročnými skúsenosťami hodno vždy vypočuť.