Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

23. 08. 2012 o 10:58

Živió, Berci Majerník!

autor: Marián Škuba
1443x čítanéNajkrajšie futbalové roky zažil v Tatrane Prešov, kam prestúpil z Chemlonu Humenné. Do povedomia "koňarov" sa zapísal dvoma gólmi do siete pražskej Dukly po opätovnom návrate zeleno-bielych na prvoligovú scénu.

Vo štvrtok 23. augusta sa dožíva šesťdesiatky Bartolomej Majerník, jedna z futbalových osobností východniarskeho regiónu.
Rodák z Ptičieho, ktorých nazývajú "Hačure" začal futbalovú púť v humenskom Chemlone. Pod Vihorlatom prešiel všetkými mládežníckymi vekovými kategóriami. Dorasteneckú ligu v sedemnástich rokoch hral pod vedením trénera Jozefa Melka, ktorého rukami prešli neskorší viacerí československí prvoligisti. Po preradení do áčka (spolu s Pčolom a Mattom) ešte ako dorastenec hral za LCHZZ Humenné tri roky divíziu. Svoj premiérový gól si zapísal doma proti Popradu (3:1). O rok neskôr ako obranca nastrieľal už gól päť. Divízne roky sa míňali, počas pôsobenia trénerov Kriak - Pšenko - Pirič sa napokon postupil do I. SNL stal realitou. Už pod novým názvom klubu - Chemlon. V tom čase tvorili mužstvo: Vyskoč, Dzurov, Hrabovský (brankári), Žipaj, Matta, Majerník, Horodník, Oleárnik, Pčola, Szczygiel, Burda, Řadek, Juriš, Mycio, Kováč.
O mladého "Berciho" Majerníka prejavili Inter Bratislava a Lokomotíva Košice, no on dal v roku 1976 prednosť Tatranu Prešov, keď odišiel v závere jesennej časti z mužstva Chemlonu ako najlepší strelec (7 gólov). Práve s ním postúpil Prešov z vtedajšej celoštátnej ligy do najvyššej a prežíval v tých časoch futbalovú eufóriu. V prvom zápase hral prešovský nováčik s Duklou Praha pri umelom osvetlení a za asistencie 20 000 divákov. Úradujúci majster prehral s Tatranom 0:4 a "Berci" bol autorom dvoch utešených gólov. Prešovským farbám ostal verný do roku 1983, kedy ešte namieril do Bardejova a odtiaľ ako hrajúci tréner do Vyšnej Šebastovej, neskôr hrával aj v Mestisku. V roku 1991 sa pričinil o postup rodákov v Ptičom do I. B triedy, i keď svoje domáce zápasy museli hrať vtedy v Humennom.
V tom čase však stihol privoňať k trénerskemu remeslu, pôsobil ako asistent Igorovi Novákovi v staršom doraste Tatrana Prešov. V 1992 s touto partiou získali titul československých federálnych majstrov. Po šiestich rokoch odišiel do Veľkého Šariša, s ktorým postúpil do tretej ligy. Rok trénoval v Snine a Starú Ľubovňu dostal zo štvrtej do tretej ligy, chvíľu sa objavil aj v Stakčíne. Každoročne možno "Berciho" Majerníka vídať v Ptičom pri futbalovej družbe s poľským Tarnowom, kedy si zaspomína na svoju pestrú futbalovú kariéru aj priamo na trávniku v kopačkách. K množstvu gratulantov k významnému životnému jubileu sa pripájame aj my.

Živio, Berci!