Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

27. 09. 2012 o 20:55

V Anglicku sa z brankára Houdeka stal útočník

autor: Maroš
3377x čítanéV šiestoligovej Košickej Novej Vsi kope do lopty s číslom 2 na drese Vedran Houdek. Futbalista s koreňmi z Bosny a Hercegoviny, ale vyrastajúci a dlhodobo žijúci v Košiciach, začínal ako brankár, až v nižšej anglickej súťaži sa z neho zo dňa na deň stal útočník. Najnovšie nastupuje v obrane.

Keď z Vyšného Opátskeho v roku 2004 prestupoval do Košickej Novej Vsi, jeho postom bolo miesto medzi troma žrďami. „To som mal 21 rokov, odišiel som vtedy do Košickej chytať štvrtú ligu. Potom som sa pobral za štúdiom a prácou do Anglicka, kde som tiež hrával ako brankár, ale potom som sa „prerobil“ na útočníka. Odvtedy som už v bránke nikdy nestál, ani na záskok,“ opísal Vedran Houdek. Na Britských ostrovoch zakotvil na päť rokov v Exmouthe, mestečku na juhu pri mori. Tam zaklopal na brány nižšej anglickej regionálnej súťaže, keď obliekal dres Exmouth Town. „Pol roka som tam bol brankár, potom bola robota a potom som si povedal, že to skúsim vpredu. Zrazu som bol útočník a ostal som ním prakticky až doteraz. Až v posledných troch zápasoch aktuálnej sezóny ma však tréner tu v Košickej Novej Vsi využíva na poste obrancu.“

Pôsobenie v Exmouthe v krajine označovanej za kolísku futbalu považuje za zaujímavú skúsenosť. „Tam sú veľkí bojovníci. Možno technicky nie sú na úplne super úrovni, ale do súbojov idú hlava-nehlava. Tam rozhodca neodpíska hocičo, plakať sa neoplatí. Po zápase si protivníci podajú ruky, ale počas hry si nič nedarujú. Inak je to však podobné ako tu, všade treba makať,“ vykresľuje.

houdekMimochodom, Vyšnému Opátskemu, z ktorého do Košickej Novej Vsi pred rokmi prestupoval, strelil v tejto súťažnej sezóne gól. Presnejšie jeho šiestoligovému rezervnému tímu. „Tým, že sme tam prehrali, tak ani gól mi veľa radosti neurobil. Aj keď, samozrejme, ma tešilo, že som konečne po viac ako pol roku v súťažnom zápase skóroval. Ihrisko bolo výborné, súper behavý, aj my sme hrali dobre. Gól som dal po výbornom centri od Rasťa Papaja, ktorý ma našiel na päťke a neostávalo iné, len to dať do bránky. Čo sa inokedy nedarilo, teraz vyšlo. Nemali sme však prehrať. Mali sme pridať ešte jeden gól, nejaké pološance boli,“ spomína na zápas vo Vyšnom Opátskom, ktorého ihrisko dobre pozná. Dole Hornádom však prešlo už veľa vody odvtedy, čo odtiaľ odišiel. „Je to už strašne dávno, ale pár ľudí z vedenia klubu ešte poznám, tiež trénera Marcela Alexandra. Aj so zopár hráčmi som si už predtým zahral.“ Teraz háji farby Košickej Novej Vsi, lebo po návrate z Anglicka oprášil svoje pôsobenie v tomto klube. „Po návrate na Slovensko som pol roka nehral veľký futbal, iba miniligu a sálovku. Až potom som si znovu povedal, že na jednu zimnú prípravu prídem do Košickej a som tu druhý rok.“ Aktuálnu sezónu, keď momentálne sú na 7. mieste, hodnotí takto: „Začali sme veľmi dobre, takže bola spokojnosť. Posledné tri zápasy sme nehrali najhoršie, ale nebolo to podľa našich predstáv. Neuhrali sme body, dvakrát sne prehrali, teraz remíza, s tým nevládne spokojnosť. Musíme zabojovať, zase sa stmeliť. Máme nejaké zranenia, azda sa doliečia a pôjdeme ďalej.“ Naposledy proti Kokšov-Bakši remizovali 0:0. „Bol to bojovný zápas medzi šestnástkami, škoda, že sme nedali gól. V prvom  polčase sme sa ťažšie rozbiehali, ale potom to už bolo lepšie. Hostia boli mladí, behaví hráči, pekne si nahrávali a menili si vpredu miesta, bolo ťažké ich brániť.“ Každopádne, v Novej Vsi nechcú zažiť to, čo vlani, keď skončili na poslednej pozícii v tabuľke. „Určite nie. Robíme všetko preto, aby sa to neopakovalo. V poslednej dobe nám to nejako nevychádza, nemali sme ani šťastie. V prvých kolách nám prialo, teraz sa trošku odvrátilo, ale verím, že v ďalších zápasoch príde znovu. Bojovať sme totiž neprestali,“ presvedčený je V. Houdek.