Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

17. 12. 2012 o 07:33

Prvý košický strelec by oslavoval 90 rokov

autor: Eugen Magda
1453x čítanéV metropole východu sa už v prvej polovici minulého storočia narodilo veľa výborných futbalistov. Svojím umením upútali natoľko, že sa veľmi rýchlo stali populárni a najstaršia generácia fanúšikov vie o nich fundovane hovoriť dodnes.

Jedným z takých bol aj košický rodák František Greškovič (nar. 18. decembra 1922 - na snímke vľavo), ktorý ešte pred vojnou začal v rodine železničiarmi, ale medzi nimi, hoci už pod iný názvom, ukončil hráčsku kariéru v päťdesiatych rokoch minulého storočia.

Fero – medzi mlaďou oslovovaný maďarsky kölyök, čiže šibal – vedel s loptou všeličo povystrájať. Radosť z toho mali v klube KVSC, v ktorom ho obliekli do svojho zeleného železničiarskeho dresu a pozorne sledovali jeho parádne kúsky. Dokázal to v súboji s budapeštianskym celkom Kispest, ktorému strelil dva góly a zaslúžil sa o víťazstvo 3:2 nad favoritom. Keď v roku 1945 z celkov KVSC a KRAC vybrali najlepších hráčov do Jednoty, Greškovič nemohol medzi nimi chýbať. Potvrdila to aj kvalifikácia do I. čs. ligy, v ktorej strelecky exceloval prakticky v každom zápase a po postupe Košičanov do najvyššej súťaže strelil v prvom jesennom domácom zápase Trnave vôbec premiérový a potom aj druhý gól. Preto po prvom zápase ligového ročníka 1945/1946 sa napokon po Fazekasovi a Dankovi stal tretím najúspešnejším košickým strelcom, ba aj majstrom Slovenska. Potom však prekvapujúco hral v drese ŠK Železničiari Sparta. Podľa brankára Bellera vraj pre to, aby nestratil i s Fazekasom a s ďalšími železničiarsky chlebík, čo bol prvoradý záujem každého bez rozdielu.

Aj keď sa v tých časoch tiež diali všelijaké veci, Greškovič po zlúčeni železničiarov s Dynamom sa vrátil na vrcholnú scénu a v drese Dynama ČSD bojoval dokonca o titul majstra Československa. I to len prezrádza, že išlo o výborného futbalistu. Napokon, ligové siete napínal ďalej, ale ani to Košiciam nepomohlo, lebo roku 1952 Košice prišli o účasť medzi elitou. Napriek absenciam na vrcholnej scéne strelil Greškovič 35 gólov, ktorými sa zaradil medzi najlepších strelcov na vrcholnej scéne.

Žiaľ, postupne aj taký vrtký útočník, akým bol František Greškovič, ustúpil do pozadia, a potom – ako u nás býva zvykom – ocitol sa na zozname zabudnutých. Zomrel 4. apríla 1996 v Košiciach, ale zaujímavé je, že na posledný odpočinok ho uložili na cintorine do susedného hrobu, kde odpočíva v pokoji aj jeho bývalý spoluhráč Alexander Pollák, s ktorým písali spolu košické futbalové dejiny. Hodno si to teraz pripomenúť o to viac, že kedy si oslavovaný a ospevovaný „Kölyök“ by sa v utorok 18. decenbra dožil 90 rokov.