Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

19. 12. 2012 o 09:16

Marián Ružbarský po troch rokoch opäť v Európe

autor: redakcia
2461x čítanéV minulých dňoch výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu schvaľoval mená na listinu delegátov UEFA. Po zosnulom Vladimírovi Hriňákovi a Ladislavovi Gádošim sa pre Slovensko uvoľnili dve miesta na tejto listine. K trojici Dušan Krchňák, Jozef Marko a Ján Fašung, ktorá už na nej figurovala, tak najnovšie pribudli Vladimír Medveď a na našu radosť aj Marián Ružbarský.

„Samozrejme, teší má dôvera, ktorú mi dal výkonný výbor,“ poznamenal čerstvý delegát pozorovateľ UEFA Marián Ružbarský, ktorý sa tak po troch rokoch vracia do futbalovej Európy. Ako asistent rozhodcu sa z listinou FIFA lúčil v roku v októbri 2009 v kvalifikačnom stretnutí Írsko – Čierna Hora. Na jar 2010 mal v Corgoň lige rozlúčkový zápas Nitra – Banská Bystrica.

Bývalý asistent rozhodcu sa rozhodovaniu venoval 23 rokov, pričom v najvyššej súťaži pôsobil 13 rokov a na listine FIFA bol 11 rokov. Na svojom konte má 68 medzinárodných a medzištátnych stretnutí v zahraničí. Medzi inými i tri zápasy v Lige majstrov (Manchester United - Benfica, Arsenal - CSKA Moskva, FC Thun - Ajax), barážové stretnutie o postup na MS Švajčiarsko - Turecko, kvalifikačný duel Škótsko - Taliansko, či súboj Anglicko - Ukrajina, ktorý bol jedným z posledných na starom Wembley. Rozhodoval aj sedem zápasv v českej lige a zažil aj zápas iránskej ligy pred 100-tisíc divákmi. Na medzinárodnej scéne začínal stretnutím Pohára UEFA Wisla Krakov – Maribor.

Už počas rozhodcovskej kariéry sa venoval aj funkcionárskej činnosti. Štyri roky bol šéfom disciplinárnej komisie ObFZ Prešov a ďalších osem rokov zastával tento post na Východoslovenskom futbalovom zväze. Od roku 2010 je predsedom komisie rozhodcov VsFZ a členom KR SFZ. Na republikovej úrovni má na starosti delegátov pozorovateľov.

Po skončení rozhodcovskej činnosti pôsobil pol roka ako delegát v rámci VsFZ. V lete 2010 získal v Bratislave licenciu B pre delegáta pozorovateľa a od jesene 2010 sa stal delegátom pozorovateľom SFZ.

“Teším sa, že po určitom období opäť nakuknem do futbalovej Európy. Tentoraz však už z pozície delegáta,” priznal 44-ročný funkcionár z Lipian. Ešte pred tým ho však čaká množstvo práce. “Pripravujeme zimné semináre, takže teraz mám plnú hlavu starostí okolo ich zabezpečenia. Koncom januára majú vo Vysokých Tatrách seminár rozhodcovia a delegáti VsFZ a od 4. do 10. februára majú v Liptovskom Jáne seminár rozhodcovia a delegáti republikových súťaží. Najprv sa budeme venovať top skupine, ktorá má seminár rozšírený o sústredenie pre fyzickú prípravu. Na posledné dva dni pricestujú rozhodcovia a delegáti prvej i druhej skupiny, ktorí budú mať s členmi top skupiny spoločný program,” vysvetlil program počas zimy Marián Ružbarský.