autor: Attila Mikloško
2309x čítané

V desiatom kole VI. ligy šarišskej dominovali hostia.

Bilancia 10. kola:  7  2  1  4   11:16    7  -   13

V desiatom kole VI. ligy šarišskej dominovali hosťujúce tímy. Beloveža, Malý Šariš, Šarišské Michaľany aj Záhradné bodovali naplno. Veľký Šariš si priviezol bod.

Vedúce mužstvo súťaže Záhradné,  rozhodlo o svojom víťazstve u nováčika v Novej Ľubovni v rozpätí štyroch minút  prvého polčasu (21. - 24.). Tesne pred  jeho záverom pridal ešte Jozef Grešák tretí presný zásah. Domáci v 55. minúte korigovali  z pokutového kopu, no o chvíľu nato gólový účet stretnutia na konečných 1:4 uzavrel Matúš Fedor. Novoľubovnianci  tak stále čakajú na svoje prvé jesenné víťazstvo. Zverenci trénera Mariána Merkovského si týmto víťazstvom udržali pred druhými v poradí minimálny, jednobodový odstup.

Šarišské Michaľany cestovali na derby do Chmiňan s cieľom poopraviť si pošramotenú povesť,  po minulotýždňovej domácej prehre so Šarišskými Dravcami (0:3). Domáci sú vo svojom futbalovom "dolíčku" pre každého ťažkým súperom. Chlapci spod Šarišského hradu však tentokrát nenechali nič na náhodu. Chminianci si uvodný tlak nevypracovali. Naopak už v tretej minúte si po skvelom centri Jaroslava Adama loptu pristavil voľný Patrik Sedlák a z "päťky" bombou pod brvno otvoril skóre stretnutia. Michalianci ukázali početnej diváckej kulise, že vedia hrať kvalitný futbal aj na ihrisku menších rozmerov. Rýchlou kombinačnou hrou na jeden dotyk, s využívaním oboch krídelných priestorov, neustále zatápali brankárovi Mariánovi Petríkovi. Svoju snahu korunovali po štvrťhodine, umiestnenou hlavičkou Dušana Kozáka na 0:2. Ten istý hráč pridal v 29. minúte svoj druhý presný zásah. Bolo to prepracovanej akcii celého tímu a skvelej prihrávke Dominika Haničáka. Nekompromisná, presne mierená strela nabiehajúceho Dušana Kozáka skončila pod brvnom. Keď sa hneď po prestávke presadil Michal Ďurica zdalo sa, že je už celkom po zápase. Hostia však podľahli predčasnému uspokojeniu a útočná aktivita trojzáprahu domácich Majher - Schmidt - Uličný, sa dostával čoraz častejšie na dostrel brankára Tomáša Vaška. Niekoľko skrumáži ešte obrana hostí dokázala úspešne odvrátiť. Na hlavičky Lukáša Smolka a Erika Uličného, bol už však gólman hostí prikrátky. Vyvrcholenie tohto pekného futbalového popoludnia obstaral michaliansky ochranca svätyne svojou typickou "vyťahovačkou  vinkľov". No bol to hlavne nevídaný "frajer, frajerov na záver". Dušan Kozák završil svoj výborný výkon hetrikom. Ním strieľaná lopta z čiary od rohovej zastávky sa na prekvapenie všetkých zatrepotala  v "šibenici" chminanianskej bránky. Bol to pekný futbal, veľa gólov a ako všetci prítomní konštatovali, zaslúžená výhra hostí.

Tretie Šarišské Dravce "namlsané" víťazstvom u bývalého lídra, pocítili na vlastnej koži kvalitnú defenzívu svojho súpera. Hostia, na čele tentokrát s brankárom Danielom Strakom, potvrdili stúpajúcu formu. Veľký Šariš bol dokonca veľmi blízko prvému sezónnemu víťazstvu na pôde hostiteľov, no potreboval vydržať ešte tri minúty. Po štyroch prehrách na súperových trávnikoch s rovnakým rezultátom 0:1, ho obral o plný bodový zisk pokutový kop. Jeho úspešným exekútorom bol v 87. minúte Pavol Kocurko. Pravda je, že už v 4. minúte mohol domácim zabezpečiť vedenie z bieleho bodu Jozef Kušnír, no penaltu nepremenil. Preto po záverečnom hvizde boli s deľbou bodou obaja spokojní.

Čo nevyšlo Veľkému, to sa podarilo Malému Šarišu. Remízový kráľ na horúcej  pôde v Dlhej Lúke nečakane zvíťazil. Na svoje konto si pripísal prvé historické víťazstvo u súpera v tejto futbalovej súťaži. Trénera domácich Juraja Čobeja určite neteší už druhá prehra na domácom trávniku.  O všetky body pre nováčika sa úspešným golovým zakončením zaslúžil, skúsený Marián Kizák. Hráčom od Kamenca nepomohlo k zmene skóre, ani trojnásobné striedanie v druhej štyridsaťpäťminútovke.

Úplne opačný účinok má šesťbodový zisk z dvoch domácich zápasov pre hráčov Uzoviec. Priniesol im posun do oveľa pokojnejších vôd úplného stredu tabuľky. Z posledných štyroch zápasov si pripísali na svoj bodový účet výborných desať bodov. Zverenci trénera Mariána Mašleja sa na svojho súpera dobre pripravili. Už v 33. minúte svietil na svetelnom ukazovateli stav 3:0. Futbalisti Gaboltova absolvovali potom zaujímavý záver stretnutia. Najprv znížili z pokutového kopu, no v snahe o opravu výsledku ich pribrzdilo vylúčenie Daniela Drabiščáka.

Návšteva kola 500 divákov videla v "bardejovskom" derby Gerlachov - Malcov osem žtých, jednú červenú kartu a trojbodový gólovy zásah z 50. minúty, ktorého autorom bol František Kundra. Nováčik sa týmto výsledkom posadil na šieste miesto tabuľky, Malcov je až jedenásty.

Pre Župčany v ich momentálnom rozpoložení bola aj Beloveža prisilným súperom. Domácich mohol naštartovať  "vlastenec" z  úvodu (8. minúta) stretnutia. Keď Mikuláš Kravec zvýšil  v 17. minúte na 2:1,  zdalo sa,  že sú na dobrej ceste znamenajúcej trojbodový zisk. Ľuboš Krochta bol však proti a otočil vývoj stretnutia v prospech hostí na 3:2.  V 73. min. Marek Šoltýs oslabil hosťujúci kolektív. Spoluhráči kapitána Kamila Zlatohlavého v márnej snahe získať aspoň remízu, ešte  v poslednej minúte inkasovali na 2:4. Župčancom tak ostáva iba veriť,  že sa im podarí bodovať už nasledujúcu nedeľu.

Strelci kola:  3 góly - Dušan Kozák (Šarišské Michaľany), 2 góly - Ľuboš Krochta (Beloveža), Marián Ferko (Uzovce).