Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

06. 11. 2013 o 11:38

Unikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogaléria

autor: redakcia
11560x čítanéV Poprade včera slávnostne otvorili futbalové Národné tréningové centrum. Oficiálne ho otvoril medzištátny zápas hráčov do 15 rokov medzi Slovenskom a Maďarskom, ktoré sa skončilo bezgólovou remízou.

Ešte pred tým slávnostne odhalili inauguračnú tabuľu a prestrihli pásku. Slovo v krátkych príhovoroch dostali prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik, projektová koordinátorka UEFA Gabrielle Chassot Athekameová, primátor Popradu Anton Danko a majiteľ Aquacity Poprad Jan Telenský.

“Som veľmi rada a teším sa, že tu môžem byť na otvorení tohto krásneho tréningového strediska. Verím, že po úplnom dokončení bude špičkovým centrom. Už teraz však môže slúžiť mladým futbalistom,” povedala zástupkyňa UEFA Gabrielle Chassot Athekameová, ktorá všetkým prítomným odovzdala aj pozdrav od prezidenta UEFA Michela Platiniho.

 

PREZIDENT SFZ NESKRÝVAL NADŠENIE

“Pocity mám len tie najlepšie. Som veľmi rád, že druhé futbalové Národné tréningové centrum vyrástlo na východnom Slovensku a v prostredí Vysokých Tatier. Verím, že naše reprezentácie sa tu budú dobré cítiť a aj kluby budú využívať toto tréningové centrum. Verím, že, keď sa podarí dokončiť aj druhú etapu projektu, budú si NTC pochvaľovať aj zahraničné kluby. Bude to úloha pre šéfa NTC Poprad a už sme rozbehli určité kroky.” Riaditeľom NTC Poprad je Michal Mertinyák, bývalý športový riaditeľ MFK Ružomberok.

Výstavbu NTC v Poprade začali v decembri 2012. Investícia v prvej etape výstavby predstavovala 1,84 milióna eur a SFZ ho financoval z prostriedkov investičného programu UEFA HatTrick III. Aj napriek istým technickým problémom, keď bola tuhá zima a problémom bol aj prívod geotermálnej vody, resp. namiešanie a položenie nevhodnej zmesi od subdodávateľa, ktorá mala byť položená ako posledná vrstva pred položením trávnika, čím nastal asi mesačný sklz, sa SFZ podarilo naplniť plán otvoriť NTC ešte na jeseň.

 

IHRISKO AKO CHLADIČ

Východniari majú byť v tejto chvíli na čo pyšní. Po dlhých rokoch sa dočkali. O podobnom projekte sa uvažovalo pred mnohými rokmi v Tatranskej Lomnici, no nakoniec z neho zišlo.“Brali sme to ako dlh SFZ voči východnému Slovensku. Rozhodnutie o presťahovaní Národného tréningového centra do Senca bolo samozrejme ovplyvnené určitými skutočnosťami, ale teraz máme špičkové NTC v Poprade s jedinečným projektom, keď trávnik vyhrievame geotermálnou vodou,” tešil sa pri otváraní novučičkých priestorov predseda VsFZ a viceprezident SFZ Richard Havrilla, ktorý hneď vysvetlil fungovanie svetového unikátu.„Málokto vie, že naše ihrisko bude slúžiť ako chladič pre geotermálnu vodu, ktorá bude odtekať z vedľajšieho aquaparku. Táto voda vytekajúca z Aquacity, už ako odpadová, však môže mať maximálnu teplotu 24 stupňov. Práve vyhrievanie nášho ihriska poslúži na to, aby vychladilo vodu na požadovanú teplotu a do odpadových vôd tak už od nás bude vytekať voda chladnejšia ako 24 stupňov a bude tak spĺňa požiadavky hygienikov.“ Šetria sa tak peniaze a je to ekologické. Geotermálny prameň poslúži aj na vykurovanie vnútorných priestorov tribúny.

 

VEĽKÝ ÚSPECH VsFZ

“Plánujeme vyhrievať trávnik celú zimu. Vykurovanie tak bude prebiehať nonstop. Každý vyhrievaný trávnik má svoje špecifiká vzhľadom na podnebie a orientáciu na svetové strany. Myslím si, že bude trvať 3-4 roky, keď sa dostaneme do stavu, ako čo najoptimálnejšie pristupovať k trávniku. Celá myšlienka vybudovania NTC v Poprade vznikla preto, lebo tu máme zadarmo teplú vodu, ušetríme tak obrovské finančné prostriedky na vykurovanie. Navyše Poprad je veľmi dobrá lokalita. Má výbornú polohu, sú tu Tatry, letisko a Aquacity. Po dobudovaní druhej a tretej etapy to bude špičkové futbalové centrum.” Bývalý rozhodca berie ukončenú prvú časť NTC v Poprade aj ako úspech Východoslovenského futbalového zväzu, ktorému šéfuje.“Bolo veľa neprajníkov, bolo veľa iných názorov, boli iné projekty - napríklad rozšíriť Senec, prípadne postaviť NTC v inom meste. Som veľmi rád, že sa nám za pomoci SFZ podarilo zrealizovať tento projekt na východnom Slovensku. Dôležité je, že NTC Poprad je majetkom SFZ, nie ako NTC v Senci, kde nie sme majitelia, ale len prenajímatelia štadióna. Peniaze sme teda investovali do svojho.”

 

UNIKÁT V STREDNEJ EURÓPE

Celý koncept a zámer projektu je podľa kritérií, ktoré vypracovala FIFA, považovaný za perspektívny a efektívny. Závery odborníkov predpokladajú, že pri komerčnom využití NTC a hospodárnom prevádzkovaní je možné do dvoch rokov od ukončenia výstavby hospodáriť v NTC Poprad s plusovým rozpočtom. Tréningové centrá takéhoto typu sú navštevované zahraničnými futbalovými klubmi alebo reprezentáciami zo severských krajín, Ruska alebo krajín blízkeho východu. Už teraz samé slová chvály na Poprad prichádzajú z klubu Manchester United, ktorého juniorské tímy prichádzajú pod Tatry na sústredenia. Prídu aj ďalšie celky z Ostrovov? “Už máme objednávky na 10-tisíc ľudí a ešte sme nedostavali... Mám z toho fantastický a úžasný pocit. Máme prvý futbalový komplex, ktorý neexistuje nikde na svete,”” usmial sa Jan Telenský, majiteľ Aquacity.

„Je to skôr pozícia pre Aquacity. Dohoda je však taká, že budeme koordinovať tento postup spoločne. Využívať štadión však bude aj FK Poprad na svoje majstrovské zápasy a na jeden tréning v týždni. Toto NTC veľmi pomôže našim prvoligovým a druholigovým tímom, lebo do Popradu na letné či zimné sústredenia prídu kvalitné zahraničné tímy, s ktorými budú mať možnosť odohrať prípravné zápasy. Okruh prípravných duelov je totiž už niekoľko rokov dosť obmedzený. Vieme veľmi dobre, že Košice tradične hrajú s Debrecínom či inými maďarskými celkami z blízkeho okolia, Prešov zasa s poľskými tímami. Toto by mohla byť príjemná zmena pre všetkých. Samozrejme, konkurencia tréningových centier je veľká. Stačí sa pozrieť na alpské strediská v Rakúsku, či centrá v Turecku. Poprad by však mohol byť v strednej Európe unikátom - letisko, Tatry a hlavne geotermálna voda. Nehovoriac, že tímy, ktoré tu budú na sústredení, môžu využívať na regeneráciu vedľajšie Aquacity a to je obrovské pozitívum,“ verí tomuto projektu Richard Havrilla.

 

ČO SA UROBILO V PRVEJ ETAPE

V rámci prvej etapy na futbalovom štadióne v Poprade zrekonštruovali existujúcu tribúnu s kapacitou 2000 miest. Obnovili vnútorné priestory tribúny vrátane športovej, administratívnej, hotelovej a stravovacej časti. Trávnik je vyhrievaný geotermálnou energiou. Vykurovaná je hracia plocha s rozlohou 109x68,2 m (ihrisko má rozmer 105x68m), položil sa nový trávnatý koberec. Na štadióne nainštalovali nové umelé osvetlenie. Štyri stožiare sú vysoké 37 metrov. Osvetlenie možno nastaviť na štyri rôzne režimy, a to na tréningové podmienky, zápas, národný zápas s televíznym prenosom a medzinárodný zápas s televíznym prenosom. V novom šate sa tkvie aj zrekonštruovaná, predĺžená a prekrytá tribúna, na ktorú bolo osadených 1738 kusov nových sedadiel. Tribúna má ďalších 266 VIP miest, 50 miest pre novinárov a 6 komentátorských boxov. V jej útrobách je trojhviezdičkový Riverside hotel so 40 lôžkami, presscentrum, VIP miestnosť s reštauračnou časťou a bude v nej sídliť aj oblastný Podtatranský futbalový zväz. Samozrejme novučičké sú šatne, sprchy a sociálne zariadenia.

 

ČO JE NAPLÁNOVANÉ V DRUHEJ ETAPE

Súčasťou následnej druhej etapy tréningového centra bude výstavba novej tribúny s kapacitou 3500 miest, nového tréningového ihriska s umelým trávnikom a parkovacie plochy. Po jej dokončení bude NTC Poprad spĺňať infraštruktúrne kritériá UEFA pre štadióny tretej kategórie, čo umožní využiť futbalový štadión na organizovanie zápasov slovenských reprezentácií vo všetkých vekových kategóriách. Druhá etapa už bude realizovaná z finančných prostriedkov, ktoré poskytol štát na výstavbu, rekonštrukciu a obnovu štadiónov. Mala by stáť približne 1,5 milióna eur. NTC Poprad by tak teda malo stáť spolu okolo 3,34 milióna eur, čo je 100 miliónov v korunách.

 

ČO JE NAPLÁNOVANÉ NA TRETIU ETAPU

V spolupráci s Aquacity by sa mali vybudovať ďalšie dve trávnaté tréningové plochy. Pravdepodobne by už išlo o nevyhrievané trávniky.

Galéria
Unikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogalériaUnikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogalériaUnikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogalériaUnikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogalériaUnikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogaléria
Unikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogalériaUnikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogalériaUnikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogalériaUnikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogalériaUnikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogaléria
Unikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogalériaUnikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogalériaUnikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogalériaUnikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogalériaUnikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogaléria
Unikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogalériaUnikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogalériaUnikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogalériaUnikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogalériaUnikátne NTC v Poprade je už skutočnosťou + fotogaléria