Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

14. 03. 2014 o 18:46

Začiatok futbalovej jari sa blíži aj sabinovským mládežníkom

autor: Daniel Dedina
1860x čítanéOd štartu jarnej časti regionálnych a mládežníckych futbalových súťaží, ktorý každoročne so sebou prináša ten pravý športový adrenalín, nás delí už len pár dní. Tentoraz sme sa rozhodli zaostriť práve na druhú zo spomínaných skupín, pozornosť sme upriamili na mládežnícku kategóriu.

Kvalitná základňa pre seniorský futbal je v súčasnom slovenskom prostredí, kde peňazí rozhodne nie je nazvyš, mnohokrát alfou a omegou úspechu. Kluby nemajú dostatok finančných prostriedkov (česť výnimkám) na to, aby ich vrážali do nadpriemerných hráčov z iných regiónov či v dnešnej dobe už nezriedka aj štátov. Preto svoj interes radšej orientujú do vlastnej liahne, snažiac sa o zapracovanie vlastných odchovancov. Nie vždy je to ľahký proces, nakoľko nie každý ročník ponúka talenty schopné presadiť sa aj v seniorskom futbale a prekvapenia v podobe zajacov z klobúka sa nedajú ťahať neustále a donekonečna. Na druhej strane, ak takto vyskladané družstvo disponuje potrebnou kvalitou, puto s fanúšikmi býva zvyčajné omnoho pevnejšie, lokálpatriotizmus totižto vždy bol a bude silným tromfom. Kto by sa neprišiel radšej pozrieť na hráčov, ktorých pozná, s ktorými ho viaže niečo spoločné? Úspech v takom prípade chutí ešte o niečo sladšie.

 

Podobnú filozofiu razia aj súčasní futbaloví činovníci v Sabinove. Z 23-členného kádra A-tímu, ktorý zasiahol do jesennej časti až takmer 80 % hráčov získavalo futbalové základy a brúsilo si svoje prvé ostrohy v tamojších mládežníckych výberoch. V základnej zostave pravidelne nastupuje 8 – 9 odchovancov a tých ostatných už môžu Sabinovčania taktiež považovať prakticky za vlastných.

Na tom, aby bol káder každoročne doplňovaný najlepšími miestnymi hráčmi, sa snažia participovať mládežnícke výbery. Klub disponujeme štyrmi družstvami, ktoré hrávajú súťažné zápasy (najmladšia kategória, tzv. prípravkári štartujú na rôznych turnajoch). Ide o dvojičky žiakov (výbery U 13 a U 15) a dorastencov (U 17 a U 19), ktoré hrávajú rovnaké súťaže, nastupujú teda proti rovesníkom identických tímov.

V jeseni si lepšie počínali žiaci, najlepšie umiestnenie dosiahla kategória U 15. Dorastenci sa po reorganizácii súťaží dostali do veľmi kvalitne obsadenej II. ligy Východ, kde dosahovali striedavé výsledky a s dosiahnutým umiestnením veľmi spokojní byť nemohli. Napriek tomu treba povedať, že súboje s kvalitnými súpermi im v tejto vývojovej kategórii môžu v ich hernom napredovaní len pomôcť, preto účasť v tejto 16-člennej lige treba rozhodne kvitovať.

 

Umiestnenie mládežníckych tímov MFK Slovan Sabinov po prvej polovici sezóny 2012/13 vyznieva nasledovne:

·         výber U 13 (mladší žiaci)            –  9. miesto     12  3  2   7    27:49     11

·         výber U 15 (starší žiaci)             –  5. miesto     12  8  0   4    49:15     24

·         výber U 17 (mladší dorastenci)   – 13. miesto     17  3  4  10   12:38     13

·         výber U 19 (starší dorastenci)    – 15. miesto     17  4  3  10   16:44     15

 

 

Nakoľko sa aj týmto futbalovým nádejam štart futbalovej jari nezadržateľne blíži (dorastenci odštartujú odvetnú časť už 22. marca, žiaci o dva týždne neskôr), pred jej začiatkom sme trénerom všetkých štyroch výberov položili nasledovné otázky:

 

 1. Ako prebiehala (a stále prebieha) zimná príprava vášho tímu? Čo všetko ste počas nej stihli a čo vás ešte len čaká?
 2. S akými ambíciami hodláte vstúpiť do odvetnej časti? Na čo si v nej budete trúfať?
 3. Došlo cez zimnú prestávku k zmenám v hráčskom kádri oproti jesennej časti? Ak áno, ktorí chlapci družstvo opustili a ktorí, naopak, doň pribudli?

 

A tu sú ich odpovede:

 

Miroslav TOMAŠKO (tréner výberu U 13):

 1. Trénujeme trikrát v týždni, z toho raz v hale. V príprave sa zameriavame na individuálnu techniku a herné činnosti, ktoré títo mladí chlapci potrebujú najviac zdokonaľovať. Odohrali sme tri prípravné zápasy, Ľubotice sme doma zdolali 6:1 a na ich pôde 4:3, s FAMT Prešov sme vyhrali 4:1. Do konca prípravy ešte odohráme zápasy proti Šarišským Sokolovciam, Starej Ľubovni a Plavnici.
 2. Naším cieľom je hrať s každým družstvom minimálne vyrovnanú partiu a vidieť zároveň výkonnostný rast u každého hráča.
 3. Prípadné odchody hráčov o kategóriu vyššie budú záležať od potrieb trénerov týchto kategórií. Do prípravy sme zobrali štyroch momentálne najlepších prípravkárov - Ernsta, Macejka, Klembaru a Kovalíka. Skúšame aj ďalších chlapcov z okolia, ale zatiaľ neukázali viac umenia a chcenia ako tí, ktorých máme v družstve.

 

Marián VALKOVIČ (tréner výberu U 15):

 1. Keďže v Sabinove máme vytvorené výborné podmienky (umelá tráva, športová hala), zimná príprava prebieha  v domácich podmienkach. Odohrali sme osem prípravných zápasov, v ktorých naši chlapci ešte neokúsili trpkosť prehry. Pred prvým majstrovským zápasom nás ešte preveria súperi zo Starej Ľubovne a Plavnice, potom už nasleduje prvý ostrý zápas s Kračúnovcami, na ktorý sa všetci veľmi tešíme.
 2. Prevahu v tíme majú mladší chlapci, ktorých usmerňujú starší spoluhráči. Pre nás nie sú výsledky prvoradé. Víťazstvá samozrejme potešia, ale ešte viac radosti by nám priniesla pekná kombinačná hra, ktorou sa chceme prezentovať. Cieľom je posunúť sa v tabuľke o jedno miesto nahor. 
 3. Aj keď nejaké šumy ohľadom odchodov boli, nakoniec neodišiel nikto. A keďže máme dostatočne široký káder, nikto doňho zatiaľ ani nepribudol, aj keď sme mali zopár hráčov v hľadáčiku.

 

Miroslav DEDINA (tréner výberu U 17):

 1. Zimná príprava prebieha v domácich podmienkách, za súpermi sme v rámci nej vycestovali len dvakrát. Kombinujeme prostredie tunajšej umelej trávy a športovej haly. Za vytvorené podmienky patrí uznanie klubu a mestu. Plán zimnej prípravy sme už prakticky naplnili. Na domácej umelej tráve sme odohrali celkovo päť zápasov (Pušovce 0:2, Malý Šariš 0:3, Kechnec 1:1, Spišské Podhradie 3:4, Gregorovce 2:1), chlapci v nich mali možnosť vyskúšať si rôzne herné situácie aj proti súperom s hráčmi starších ročníkov. Pôvodný plán prípravy sme naplnili takmer na 100 %, zrušiť sme boli nútení len jediný prípravný zápas, a to z dôvodu silného mrazu.  
 2. Ambície pre jarnú časť sú z môjho pohľadu logické. Podmienky, ktoré máme vytvorené a v ktorých pracujeme chceme zúročiť. To znamená pokúsiť sa potvrdzovať individuálny a rovnako tak aj kolektívny progres, ukázať zlepšenie, čo sa herného systému týka. Nekalkujem s tým koľko bodov by sme mohli získať, nakoľko naša strata na súperov pred nami je dosť veľká. Na základe toho, ako sú karty rozdané, by ma potešilo aj poskočenie v tabuľke o jedno - dve miesta.  
 3. Viacerí chalani z ročníka nar. 1997 boli v zime preradení do kategórie U 19 (starší dorast). Uvidíme, ako tam budú vyťažovaní. Z tohto dôvodu sa káder zúžil. V súčasnosti máme k dispozícii 15 hráčov do poľa a jedného brankára. Iné rošády nenastali, z jesenného kádra neodišiel nikto do iného klubu, ale ani nik z iného klubu nepribudol. Spomenúť možno príchod M. Vysockého (nar. 1997) z Lipian, avšak tento hráč bol zaradený do kádra U 19. Počas jari pravdepodobne dostanú príležitosť ukázať sa aj chlapci z kategórie U15.

 

Peter MOLČAN (tréner výberu U 19):

 1. Zimná príprava začala v polovici januára, tréningovými jednotkami v mestskej hale. Zamerali sme sa v nej najmä na rozvoj kondície. V priebehu mesiaca február sme odohrali viacero prípravných zápasov, súpermi nám boli prevažne družstvá z nižších súťaží.  
 2. Určite chceme zlepšiť postavenie v tabuľke, cieľom je umiestnenie do 10. miesta.
 3. Zmeny v kádri oproti jeseni až na jednu výnimku nenastanú. Do tímu pribudol M. Vysocký, nový hráč pre záložnú formáciu. 

 

 

 

Zdroj fotografií: futbalnet.sk + archív autora (profilové foto z prípravného zápasu Sabinov U 17 - Kechnec 1:1)