Pamiatku si uctili futbalovým zápasom

autor: redakcia
2182x čítané

Prvý futbalový klub v Snine vznikol v roku 1927 a niesol názov ŠK Snina. Od jeho vzniku až po súčasnosť futbalový klub mal niekoľko názvov. Od roku 1995 má názov MFK Snina. Počas celej histórie klubu v ňom hrali desiatky vynikajúcich futbalistov. Jedným z nich bol aj Dušan Cére, ktorý mal prezývku Culo a doniesol si ju ešte ako žiak z klubu Energia Bratislava. Mal ešte jednu prezývku dlhý, ktorá bola už menej známa.

Ako 15-ročný prišiel do Sniny na Spojárske učilište. Vtedajší tréner dorastu Sniny Štefan Miško si  ho vybral spolu so Štefanom Czetöm (bývalý prvoligový rozhodca)  do A-mužstva dorastu Sniny. A tak sa začala jeho futbalová kariéra. Okrem Sniny pôsobil v Dukle Prešov spoločne so svojim najlepším kamarátom a priateľom Štefanom Czetöm  a v Zemplíne Michalovce. Ako dobrý futbalista, fešák, ale hlavne ako dobrý človek mal množstvo obdivovateliek u dievčat. On si vybral iba jednu peknú Vierku z Pčolinného. V spoločnom manželstve sa im narodili tri deti. Monika, výborná volejbalistka, syn Dušan - Culo II, futbalista a dcéra Aďka. Na sklonku futbalovej kariéry si urobil trénerský kurz.  Jeho trénerská kariéra bola rôznorodá od žiačikov, cez dorastencov až dospelých v sninskom klube Vihorlat. Trénoval aj Družstevník Dlhé nad Cirochou. Krátky čas bol aj tajomníkom futbalového klubu Vihorlat. Zomrel ako 49-ročný. Ako spomienku na  tohto vynikajúceho futbalistu a veľmi dobrého človeka, futbalový klub MFK Snina a Céreho rodina uctievajú si pamiatku stretnutím starých pánov medzi MFK Snina - MFK Zemplín Michalovce. Tohto roku to bolo už 18. stretnutie starých pánov. Pred začiatkom zápasu sa k prítomným prihovoril primátor mesta Snina Ing. Štefan Miľovčík a manželka nebohého Vierka Céreová. Zároveň všetci prítomní si uctili minútou ticha pamiatku zosnulých futbalistov oboch klubov. Slávnostný výkop mala vnučka Petra a manželka nebohého Dušana, pani Vierka. Po stretnutí sa všetci  stretli pri dobrom občerstvení, orosenom pivečku, dobrej klobáske, kavičke a iných dobrotách, ktoré pripravili hostitelia a sponzori. Rozbehla sa družná  debata a milé spomienky na mladé časy. Reč bola aj o súčasných majstrovstvách  v Brazílii, o sninskom a michalovskom futbale. Všetci sľúbili, že o rok sa zase stretnú, keď im zdravie dovolí. Bolo to vydarené podujatie.

STARÍ PÁNI SNINY - STARÍ  PÁNI MICHALOVIEC 3:2 (1:0)

Po slávnostnom výkope sa za pekného letného počasia a za rozhodovania Patrika Vojtka súperi s chuťou pustili do seba. Oba celky chceli hneď od začiatku dať čo najviac gólov,  kým im kondička stačí. Veď roky a kilogramy hovoria za seba. No futbal nezabudli hrať. Ich parádičky, kľučky a tvrdé strely dali vyniknúť obom brankárom. Päť minút pred koncom prvého polčasu striedajúci hráč domácich Uchytil nedal šancu hosťujúcemu brankárovi - 1:0. Tempo hry sa v druhom polčase zvoľnilo, ale Sninčania mali viac z hry, kde pekný center P. Diňa hlavou premenil v gól a bolo 2:0. Sninčania boli v pohode, pekne kombinovali a strelec Maliňák strelil tretí gól. Nad Michalovcami visela pohroma. Pokyny z lavičky hostí od vedúceho mužstva Miroslava Prokopa  pomohli a hostia prevzali hru, darilo sa im kombinovať a Andrejo znížil. Hostia povzbudení gólom útočili po krídlach, domáci nezachytávali centre a Andrejo strelil druhý gól. Niekoľko minút pred koncom zápasu hráčov oboch celkov chytali kŕče a pomaly čakali na koniec zápasu.

Góly: Uchytil, Diňa, Maliňák - Andrejo 2.

MICHALOVCE: Regenda, Varga M., Hlivák, Bakajsa Š., Maščák, Andrejo, Varga J., Vasiľ M., Tovarez E., Tomečko, Halbai M. Bakajsa E., Kišík. Vedúci mužstva Prokop M.

SNINA: J. Lajtar, M.Kapraľ, Lazorík, Cére, Havrilik, Hurička, V. Vaľko, M. Lukáč, P. Diňa, J. Krivjančin, Džubara, Golena, Staroň, Maliňak, Petruňo, Uchytil, Miško, F. Hanc. Vedúci mužstva. Aľušik Š.

PAVEL ANDRAŠČÍK

Galéria
Pamiatku si uctili futbalovým zápasomPamiatku si uctili futbalovým zápasomPamiatku si uctili futbalovým zápasomPamiatku si uctili futbalovým zápasomPamiatku si uctili futbalovým zápasom