Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

IV. liga sezóna 2013/14

21.05. 2012 o 11:47
Jubilant Martinček kraľuje vyše polstoročieautor: Eugen Magda

martinecek-1V pondelok 8. mája 1961 strelil Alojz Martinček v ligovom drese Tatrana Prešov futbalistom Nitry poltucet gólov. Vtedy ešte neklopal ani na brány troch krížikov, teraz sa dožíva jubilejných 80. rokov.

Ten výnimočný deň, najslávnejší v jeho kariére, bol pred 51 rokmi. Na prešovský štadión zavítal tím spod Zobora, ktorý podľahol Šarišanom 1:8 a Borzi si vystrieľal titul streleckého rekordéra v jednom zápase. Dodnes je jeho držiteľom, takže brada mu poriadne narástla. Staršia fanúšikovská generácia vie, že ide o Alojza Martinčeka, rodáka z Michaloviec, ktorý však svoje detstvo prežil a futbalovo rástol na Karafovej lúčke v Trebišove. Odtiaľ viedla jeho hráčska púť do Jednoty Košice, na vojenčinu do RH Brno, po návrate zo základnej vojenskej služby opäť zakotvil v Jednote, potom hral v Prešove, ale kopačky zavesil na ligový klinec v Košiciach vo VSS. Od futbalu však neodišiel ani potom, pomáhal mu všade, kde ho požiadali o pomoc, či radu.

Od roku 1961 môže v máji rok čo rok šestnásť dni pred narodeninami si pripomínať aj nevšednú kanonádu. Lojzo na tento zápas spomína zo všetkých najradšej a na prešovskú zostavu Večerka – Varga, Čepček, Janoščin, Bomba, Rias, L. Pavlovič, Kozman, R. Pavlovič, Martinček, Kulan nikdy nezabudne. A na stretnutie? „Nastupoval som naň, ako na ktorékoľvek iné. Nemal som ani len predtuchu, čo sa stane. Dokonca herne sa mi zo začiatku veľmi nedarilo, nuž strieľal som, a dosiahol to, o čom sa mi ani neprisnilo. Prvý gól som dal krížnou strelou – mnohí o nej tvrdia, že vraj v tomto stretnutí bola najkrajšia – ďalšie dva som dal z dvadsiatich metrov, jeden asi z tridsiatich a ostatné zo spletitých situácii. Pritom Nitra mala v tých časoch dvoch vynikajúcich brankárov. Paduch po siedmom góle už nevydržal, vystriedal ho Kubačka, ale o chvíľu som rozvlnil sieť aj za jeho chrbtom. Sypalo mi to tak, že možno by som dal aj ďalší, ale potom ma tréner Jačiansky stiahol z trávnika. Keď som ho opúšťal, hľadisko mi pripravilo také ovácie, aké som nikdy predtým, ani potom, nezažil.“

Za góly nedostal žiadne mimoriadne ocenenie. Vlastne... Pri odchode zo štadióna mu hlavný usporiadateľ stisol pravicu aj s obálkou, v ktorej mal špeciálnu odmenu - dva cukríky.

Stále neprekonaný rekordér bol zaujímavým kanonierom. Keď mu začalo sypať, s brankármi súperov to vyzeralo zle-nedobre. Raz sa vo farbách Trebišova proti Michaľanom podpísal pod výsledok 11:0 deviatimi a v pohárovom zápase v košickom drese proti Krompachom rovným tuctom gólov.

Strelec býva takpovediac ozdobou každého útoku. Martinček však obstál aj medzi tromi žrďami. Ako sa na bránkovú čiaru dostal? „Ešte v trebišovskom drese som raz mal poranené slabiny. Behať som nemohol, ale trénovať som chcel. Postavil som sa do brány a chytal. Pred jedným divíznym zápasom sa nám nečakane zranili obaja brankári Ganóczy a Fačko. Dostal som tak príležitosť medzi žrďami. Samého ma prekvapilo, že sa mi darilo. Chytal som niekoľko zápasov, a keď sa brankári uzdravili, vrátil som sa do útoku. Dokonca aj v Jednote som po zranení našich gólmanov nastúpil v košickom derby proti Lokomotíve. Zápas sme vtedy vyhrali a postúpili do I. ligy.“

Obávaný kanonier toho prežil naozaj dosť. Po skončení pedagogickej fakulty a krátkom pobyte v košickej Jednote narukoval ako prvý Slovák do RH Brno, kde v hokejovej spoločnosti Vlastimila Bubníka, Dandu, Prošeka a Koloucha pomohol metropole Moravy vybojovať najvyššiu futbalovú súťaž. O to isté sa potom zaslúžil po návrate z vojenčiny v drese Jednoty. Odolal ponuke Sparty, možno by išiel do viedenskej Vienny, ktorá mu ponúkala 600 tisíc šilingov, ale v tých časoch brány na západ boli pre našich futbalistov zatvorené. Chcel ho dokonca aj manažér Liverpoolu, pretože proti FC podal životný výkon, ale z rovnakých dôvodov nepochodili ani Angličania. Po úspešnom účinkovaní v prešovskom drese sa vrátil v lete 1963 do Košíc, kde v drese VSS hral v ročníku 1963/64 spolu so Švajlenom, Kánássym, Strauszom a ďalšími. Po sezóne, v ktorej pomáhal trénerovi Štefanovi Jačianskemu v role asistenta, skončil ako 32-ročný s aktívnou činnosťou. Aj potom úzko spolupracoval s populárnym Jačim i Jozefom Venglošom, na Martinčekovej škole na Trebišovskej ulici vznikli prvé prípravky VSS, ktoré sa stali prakticky základným kameňom neskoršej liahne 1. FC Košice. Roky sa venoval košickým internacionálom, veľa robil aj ako podpredseda Olympijského klubu v Košiciach, bol koučom tímu Internacionáli VSS Košice, ktorý sa dodnes snaží pre propagáciu futbalu robiť veľa.

V návale stále pestrej činnosti nemal čas myslieť na dokopané kolená. Až... Aj na jeho dvere 24. mája klope osemdesiatka. Nuž, popri gratuláciách iných zaželajme mu veľa zdravia, aby sa ešte dlho mohol tešiť v kruhu svojej veľkej futbalovej rodiny.


1228x čítané » Viac
21.05. 2012 o 11:05
Sninský 7-gólový revanšautor: Marián Škuba

SninaJedným zo stretnutí 26. kola majstrovstiev regiónu Východ bol aj Snina - Nižný Hrušov. Na prvý pohľad, keďže aktuálne siedmy celok tabuľky privítal súpera z jej úplného dna, bolo jasné, kde hľadať favorita zápasu. Ale práve pre tento duel mali Sninčania značnú motiváciu.

 


1154x čítané » Viac
18.05. 2012 o 18:31
Tipovacia súťaž DUEL – Osemfinále č. 8autor: Daniel Dedina

 

duelOsemfinálove tipovacie súperenie sa nám chýli k záveru. Pred sebou máme záverečný duel, po ktorom budú známe všetky štvrťfinálove dvojice. Potom už súťaž naberie rýchly spád, všetky štvrťfinálove duely sa odohrajú v jednom, 27. súťažnom kole Majstrovstiev regiónu VsFZ. Ale nepredbiehajme! V tento hokejový čas nás čaká aj tradičná futbalová porcia a v nej si svoje sily zmerajú, okrem iných, aj Svit a Michalovce “B“. Ako na ihrisku, tak aj v našej tipovacej súťaži.

 

 

 


1161x čítané » Viac

16.05. 2012 o 18:44
V Bardejovskej Novej Vsi majú kvalitnú mládežautor: Miroslav Jaščur

 

loptaV 25. kole regionálnych majstrovstiev sa pozornosť sústredila do Bardejovskej Novej Vsi, kde nováčik súťaže hostil druhého v tabuľke Svit, nad ktorým vyhral 2:0. Domáci naposledy vyhrali v 21. kole a po sérii troch prehier a dvoch remízach konečne naplno bodovali.


1154x čítané » Viac
14.05. 2012 o 09:11
Lídra vykúpil žolíkautor: Marián Škuba

1.HFCjesen2011-12I keď mal 1. HFC Humenné proti košickej Krásnej výraznú, miestami až drvivú prevahu, vedenia sa ujali hostia a bod držali až do záveru. Lídra napokon trojbodovo vykúpil René Koromház, ktorý vybehol na trávnik iba minútu pred svojím gólom. Logické vyústenie prevahy sa premietlo aspoň do tesného víťazstva, hostia hrali takticky dobre, takmer sa postarali o prekvapenie kola.

 


1203x čítané » Viac
11.05. 2012 o 12:26
Tipovacia súťaž DUEL - Osemfinále č.7autor: Daniel Dedina

duelTak toto sme tu ešte nemali! Nedá nám začať inak, ako obhliadnutím sa za zatiaľ posledným kolom, v ktorom sa podarilo niečo dosiaľ nevídané a to prvý plný zásah, teda uhádnutie všetkých ôsmich zápasov v jednom kole Majstrovstiev regiónu VsFZ. Komu sa podaril takýto husársky kúsok? Zopakujú podobný nevídaný „nástrel“ aj tímy v ďalšom osemfinálovom DUEL-i, alebo príde po hodoch bolenie brucha? Nič to nemení na tom, že máme pred sebou opäť ďalšiu zaujímavú tipérsku konfrontáciu, ktorej rozlúsknutie sa dozvieme už tento májový víkend.

1259x čítané » Viac
09.05. 2012 o 13:53
Humenčania jedenásť kôl bez prehryautor: Marián Škuba

1.HFCjesen2011-12Lídra Majstrovstiev regiónu Východ zdobí bilancia série ôsmich víťazstiev a troch remíz v rade so skóre 30:5.

 


1210x čítané » Viac
07.05. 2012 o 11:47
Sninčanom stačil jeden gól autor: Marián Škuba

SninaV 24. kole súťaže majstrovstiev regiónu Východ privítali Sninčania na svojom trávniku michalovskú rezervu. Aj keď mali domáci herne navrch, hosťujúci brankár Brudňák držal svojich nad vodou, výsledok bol otvorený až do samého záveru. Gólman hostí kapituloval iba z pokutového kopu, čo však Sninčanom na zaslúžený zisk troch bodov stačilo.

 


1275x čítané » Viac
06.05. 2012 o 20:30
Zvíťazili rozdielom triedyautor: Mikuláš Novickýsa-bnvV piatom stretnutí po sebe v jarnej časti Majstrovstiev regiónu východ neokúsili Sabinovčania horkosť prehry. Po dvoch prehrách z úvodu, trikrát remizovali a teraz už druhý krát zvíťazili. Rozdielom triedy zdolali súpera z Bardejovskej Novej Vsi.


1214x čítané » Viac

05.05. 2012 o 15:48
Kotrády čerstvým päťdesiatnikomautor: Eugen Magda

kotradyNie je veľa takých funkcionárov, čo počas futbalovej sezóny už roky pravidelne cestujú vo štvrtok do Košíc na zasadnutie niektorej odbornej komisie.


1315x čítané » Viac
04.05. 2012 o 12:39
Tipovacia súťaž DUEL – Osemfinále č. 6autor: Daniel Dedina

duelZačiatok mája v regionálnom futbale znamená, že súťaže sú v plnom prúde, družstvá si pripravujú pozície pred záverečným finišom. Podobne môžeme nazvať momentálnu situáciu v tipovacej súťaži DUEL, kde už päť tímov má istotu štvrťfinálovej miestenky. A keďže v tomto príjemnom, miestami až letnom počasí je nám na juhu regiónu dobre, ostávame aj v prebiehajúcom týždni v metropole východu a posvietime si na tipérske schopnosti aktérov mestského derby Majstrovstiev regiónu VsFZ Vyšné Opátske – Košice-Krásna. 

1228x čítané » Viac
02.05. 2012 o 06:48
Narodenie potomka oslávil gólomautor: Maroš

pali4V stredu sa tešil z narodenia synčeka, v nedeľu z gólu v súťažnom zápase. Pochopiteľne, nie je ťažké uhádnuť, ktorú radosť prežíval kapitán FK Vyšné Opátske Pavol Turczyk viac a emotívnejšie.


1248x čítané » Viac
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | strana 28 | 29 | 30 | 31